'Yalıtımla cari açığı 10 milyar dolar düşürebiliriz'

7. Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı'nda konuşan GNYAPI Yönetim Kurulu Başkanı A. Bülent Güney, 15 milyon konuta ısı yalıtımı yapılması halinde Türkiye'nin cari açığında senelik 10 milyar dolara varan düşüşler sağlanabileceğini söyledi

'Yalıtımla cari açığı 10 milyar dolar düşürebiliriz'

GNYAPI Yönetim Kurulu Başkanı A. Bülent Güney, Türkiye'de yalıtıma sahip olmayan 10 milyon konut bulunduğunu söyledi. İZODER'in katkılarıyla gerçekleştirilen GNYAPI 7. Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı'nda konuşan Güney, bu konutlarda ısı yalıtımının gerçekleşmesi halinde Türkiye'nin cari açığında senelik 10 milyar dolarlık katkı sağlanacağını söyledi.

Senelik 10 milyar dolarlık cari açık katkısı mümkün

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün katılımı ve emlakwebtv.com'un basın sponsorluğu ile gerçekleştirilen 7. Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı'nda söz alan GNYapı Yönetim Kurulu Başkanı A. Bülent Güney: "Yaklaşık 1.500 milyar metrekarelik hacme sahip 15 milyon konut yalıtımsız olduğu araştırmalar sonucu belirlendi. Söz konusu konutların ısı yalıtımı yaptırması halinde Türkiye’nin cari açığı her sene olmak üzere 10 milyar dolar azaltılabilecek. Yalıtım ile binalarda sağlanacak en az yüzde 50’lilik tasarruf oranıyla, Türkiye’nin toplam enerji faturası da yaklaşık yüzde 15 oranında azaltılabilecek..." dedi. 

Bir ekonomik değer olarak yalıtım

Güney, yatırım maliyetleri nedeniyle sürekli olarak ertelenen ve israfa sebebiyet veren yalıtım olgusunun Türkiye ve aile bütçesi için büyük öneme sahip olduğunu, ıkıtma ve soğutma giderleri açısıdan da tasarruf sağlamak, küresel ısınmayı engellemek, konutlara değer sunmak gibi ekonomik faydalar içerdiğini dile getirdi. Sağlıklı ve yaşanabilir kentlere ulaşmak adına da yalıtımın önemine dikkat çekmeyi sürdürecekleri değerlendirmesini yapan Güney: "Bu misyonla her sene önemli bir büyüme oranı yakalamaya gayret ediyoruz. 4 milyon metrekareyi aşan ısı yalıtım uygulaması gerçekleştiriyoruz..." ifadelerini kullandı. 

Bina yalıtımın incelikleri

Konferansın açılışında söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Şentürk de ısı kayıp ve kazançlarının hesaplanması ve asgari konfor koşullarını sağlayacak biçimde yalıtım kalınlığının belirlenmesi ilkelerinden hareketle yalıtım uygulamasının, ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde oluşturulması gerektiğini belirterek: "Binalarda ısı yalıtımı uygulanmasında öncelikle tasarımcıların daha sonrasında uygulamayı yapacak kişilerin ve bina kullanıcılarının sorumluluğu bulunmaktadır. Yeni bina tasarımında, binadaki ısı kayıp ve kazançlarının hesaplanarak asgari konfor koşullarını sağlayacak şekilde yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve bu doğrultuda uygun yalıtım malzemesinin seçilmesi, yalıtım uygulaması detaylarının ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde oluşturulması gerekmektedir." dedi.