'Yalnız ev'in yıkımı gerçekleşti

Fikirtepe’de kentsel dönüşümün sembolü haline gelen ve 30 dönüm arsa ortasındaki görüntüsüyle kamuoyunda ilgi uyandıran ‘yalnız ev’ yıkıldı

'Yalnız ev'in yıkımı gerçekleşti

Yaklaşık 3 yıl süren görüşmeler sonunda ‘yalnız ev’in hak sahibi Alaaddin Demirel ile anlaşmaya varan Vartaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, yaklaşmakta olan deprem felaketine karşı herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Barata, "Kentsel dönüşüm sanılanın aksine rant kapısı değil, adeta demirden bir leblebi. Bu milli bir meseledir" dedi.

Dönüşümde bugüne kadar yasanın uygulanmadığını, 3’te 2 çoğunluk kararı ile henüz kimseden yer alınmadığını vurgulayan Barata, firmanın, henüz iş başlamadan 20-25 milyon TL harcadığını da belirterek, "Üç yılda yaklaşık 12 bin kişiyle tek tek görüştüm. Hak sahiplerinin konut kredilerini ödedik. Çok uzun ve halen devam eden bir mücadele ile büyük zorluklar sonunda  2285 hak sahibiyle sözleşme imzaladık" şeklinde konuştu.

Kira yardımı 16.5 milyon TL'yi buldu
2011 yılından bu yana dönüşüm sürecinde yaşadıkları tecrübeleri kamuoyuyla paylaşan Ömer Faruk Barata, 30 dönüm arazinin ortasındaki ilginç görüntüsüyle kamuoyunun belleğine kazınan ‘yalnız ev’in bulunduğu arazi üzerinde hayata geçirilecek Renovia İstanbul projesi hakkında da bilgi verdi. Barata, projenin, yasal ve taraflar arasındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan sorunlar nedeniyle planlandığı gibi ilerleyemediğini, projenin geliştirildiği 5 adadan yalnızca birinde hak sahipleri için ödenen kira bedelinin 16.5 milyon TL’yi bulduğunu söyledi.

Fikirtepe dönüşümünden ibretlik dersler
Kentsel dönüşümün gidişatı ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barata, 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun çıkışından bu yana geçen iki yılı aşkın sürede riskli binalarla ilgili önemli çalışmalara imza atıldığını, buna karşın riskli alan ilan edilen 106 bölgedeki 70 bin dönümde işlerin istenen hızla yürümediğini söyledi. "İstanbul’da riskli ilan edilen 11 bin dönümdeki en büyük alanlardan biri de 340 dönümle Kadıköy-Fikirtepe’de" diyen Barata, burada yaşanan deneyimlerin dönüşüm çalışmasının sürdüğü diğer bölgeler için ibretlik olduğunu vurguladı.