Yalova'da su alarmı

Yalova'da şehrin tek su kaynağı konumunda olan Termal-Gökçe Barajında su seviyesi tarihin en düşük seviyelerine ulaştı

Yalova'da su alarmı

Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, Yalova'nın tek su kaynağı konumunda bulunan Termal-Gökçe Barajı'nda en fazla iki ay yetecek su kaldığını açıkladı. Şehirde su kesintisine gidildiği açıklayan Nergiz: 'Yalova'da suyun yetme ihtimali yok. Su kesintisi kaçınılmaz.' dedi. 

Yalova susuzluğun pençesinde
Kuraklığın en çok etkilediği şehirlerden biri olan Yalova'da, Gökçe Barajı'nda su miktarı tarihin en düşük seviyelerine düştü.  Yetkililer, önlem olarak Ortaburun Göleti'ndeki suyun baraja aktarılması ve Kurtköy Deresi hattı çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. 

Bakan: 'Sıkıntı yok!' dedi, sular kesildi
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise, Yalova'da yaşanan su sıkıntısının geçici olduğunu belirterek, Ağustos ayında baraja yeni bir dere bağlantısının sağlanacağını, böylece herhangi bir sorunun yaşanmayacağını söylemişti. Bakan'ın: 'Yalova'da yeni kuyular açtık. Yalova'yı susuz bırakmak gibi bir durumumuz yok. Çünkü orada Yalovalılar yaşıyor. Şu anda DSİ gece gündüz çalışıyor. ' şeklindeki açıklamalarına rağmen, Ağustos ayı su kesintileriyle geçti. Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergis, Yalova Gökçe barajındaki su rezervinin her geçen gün düştüğünü belirterek: 'Yaşanan lokal yağışlar ya da Kurtköy deresinde baraja su takviyesi yapılması kalıcı çare değil. Kalıcı çözüm halkın su tüketimini azaltmasından geçiyor.' dedi.

Eroğlu, 15 Ağustos'ta yaptığı açıklamada da şehrin su rezervinin 15-20 gün daha yeteceğini açıklamıştı. 

İkinci baraj projesi ne oldu?
Yalova'nın su ihtiyacıyla ilgili çalışmaların son yerel seçimler öncesine dek gittiğini vurgulayan yetkililer, Gökçe Barajı'nın üzerine Gökçe-2 barajının inşa edilmesi düşüncesinin ekonomik ve siyasi engeller yüzünden hayata geçemediğini söylüyor.