Yalova'nın değerini yükselten projeler

Körfez Geçiş Köprüsü, organize sanayi bölgesi, marina ve turizm yatırımlarıyla dikkat çeken Yalova'nın değeri her geçen gün artıyor. İşte Yalova'nın değerini yükselten mega projeler

Yalova'nın değerini yükselten projeler

EVA Gayrimenkul Değerleme, Organize Sanayi Bölgesi, Marina, turizm yatırımları derken Körfez Geçiş Köprüsü ile yabancı yatırımcının merceğine giren Yalova'yı masaya yatırdı. Değerleme Uzmanı Ahmet Durmuş tarafından gerçekleştirilen araştırma, kamu ihaleleri ve mega projelerin merkezinde yer alan Yalova'nın Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu yanında, Çınarcık-Armutlu karayolu ve OSB yatırımlarıyla yatırımcının merceğine girdiğini söyledi. İşte Yalova'nın değerini katlayan projeler: 

Körfez Geçiş Köprüsü 
EVA Gayrimenkul tarafından yapılan araştırma, Yalova'ya yönelik ilginin ilk olarak Gebze-Orhangazi-İzmir proje inşaatı ile başladığını ortaya koyuyor. Proje ile birlikte İstanbul, Kocaeli ve Bursa'nın bölgesel olarak bütünleşmesine olanak tanındığını vurgulayan araştırma, 2016 yılındaki hizmete açılma planının ardından İstanbul-İzmir arasının karayolu ile 3.5 saate indirilmesi ön görülüyor. Proje ile birlikte yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanacak.

Yalova'nın değerini yükselten projeler

 

Körfez Geçiş Köprüsü'yle birlikte bölge limanlarındaki ticari hareketliliğin de hızla artması bekleniyor. Proje ile birlikte Yalova'nın İzmir ve Bursa gibi şehirlerle de ulaşımı daha da kolaylaşacak. EVA Gayrimenkul araştırması, yatırımlarla birlikte Yalova'nın göç alan  bir şehir haline geleceğinin de altını çizdi.

Yalova-Çınarcak-Armutlu karayolu
Yalova'nın giderek değer kazanan bir şehir haline gelmesinde rol oynayan bir diğer proje ise Çınarcık-Armutlu Karayolu oldu. Türkiye'nin Termal turizmi açısından en önemli merkezlerinden biri olan Yalova, yeni otoyol projesi ile birlikte tatil bölgelerine daha rahat ulaşılabilecek bir hale gelecek. Çınarcık-Armutlu yolunun 2016 yılında tamamlanması ve bunun ardından bu ilçelerde ciddi nüfus artışı bekleniyor. 

OSB ve Marina yatırımları

Yalova'nın değerini yükselten projeler

Yalova'nın merkezinde 2010 yılında faaliyetlerine başlayan Yalova Marina, İstanbul marinaları dışında Marmara Denizi'ndeki tek marina konumunda bulunuyor. 30 metre boyunda 240 deniz, 80 karapart yat bağlama kapasitesine sahip marina, özellikle hafta sonlarında önemli bir uğrak merkezi işlevi görüyor. Yalova'da ayrıca OSB Yatırımlarının da büyük bir hızla sürdüğü görülüyor. 

Bir Büyükşehir mi doğuyor?
Yapılan yatırımlar ve ticari hareketlilik, Yalova'nın bir büyükşehir haline gelip gelmeyeceği konusunu da gündeme altı. EVA Gayrimenkul Değerleme Müdürü Cansel Turgu Yazıcı, mevcut demografik yapıdan hareketle bunun şu an için mümkün olmadığını belirterek

"Yalova'nın büyükşehir olması için gerekli olan 750.000 kişiyi yakalamasının pek mümkün gözükmüyor..." dedi.