Yanan hastane ile ilgili şok iddia

Dün yanan hastaneyle ilgili bir açıklama yapan İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, hastanede mevzuata aykırı biçimde yanıcı bir köpük kullanıldığını iddia etti

Yanan hastane ile ilgili şok iddia

Dün Gaziosmanpaşa'daki Taksim İlkyardım Hastanesi'nde yaşanan yangın ile ilgili bir açıklama yapan Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği -İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, binanın inşaatında mevzuata aykırı malzeme kullanıldığını iddia etti. Şen: "Hastanede mevzuata aykırı biçimde yanmaya müsait köpük kullanıldı." dedi. 

Şen: Beni şantiyeden kovdular

İZODER Başkan Yardımcısı Şen, dün yaşanan olayın ikinci vaka olduğunu ve ilkinin 26 Eylül 2011 yılında hastane binasının yapımı sırasında meydana geldiğini belirterek: "O dönemde de olay yerine gitmiştim. Aynı sıkıntılar mevcuttu. Aynı tespitleri yaptım. Hatta sen de kim oluyorsun diyerek, beni şantiyeden kovdular." dedi.

Uyardık ama önlem alınmadı

Ertuğrul Şen, bu dönemde de basına konuyla ilgili açıklama yapmış olduğunu ancak geçen sürçet de tespitleri doğrultusunda uygulamaların yapılmadığını vurgulayarak: "Hastane 21 metre yüksekliğe sahip ve 4 bloktan oluşuyor. 21 metre yükseklie sahip yapılar yüksek bina kategorisindedir. Bugünkü tespitimiz de 2011 yılında yaptığımız ile aynı. Bizim tespitlerimizden sonra inşa edilen blokta da yanıcı maddeler kullanılmış" ifadelerini kullandı. Yüksek yapıların çoğunda giydirme cephe kullanıldığını ve bu tür yapıların inşasında yanıcı malzemelerin kullanılmasının kesinlikle yasak olduğunu hatırlatan Şen: "Bu malzemeler ister yalıtım malzemesi, isterse estetik amaçla kullanılmış olsun. Bunları kullann hi yanmaz ya da zor yanıcı maddeler sınıfından seçilmesi gereklidir." ifadelerini kullandı.

Baştan aşağı yanıcı madde

Şen, bu uyarıların hiç birine dikkat edilmediği i ve mevzuata aykırı biçimde yanıcı malzeme olarak köpüğün kullanıldığını da belirterek: "Yani giydirme malzeme seçimi, yalıtım malzemesi seçimi, aradaki boşluk ve baştan aşağı yanlış malzeme seçimi gibi ihmaller mevcut." şeklinde konuştu. Bu tip bir inşa girişimine izin verilmesinin denetimde aksaklık sorununu gümdeme taşıdığını da dile getiren Şen: "Bütün bunlara bakılması gerekiyordu. Burada denetimle ilgili bir aksaklık olduğu fikri uyanıyor. İtfaiyenin zamanında müdahalesiyle binanın bütünüyle kül olmaktan kurtulduğunu söyleyebiliriz." şeklinde konuştu. 

Yangın inşaat halindeki binada çıktı

Dün Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin inşaat halindeki binasında başlayan yangın büyük bir paniğe sebep olmuştu. Çatı katında başlayan ve yanıcı maddelerin etkisiyle kısa sürede diğer katlara da yaylan yangı sebebiyle hastaların bölgedeki diğer hastanelere sevk edildiği ve bölgenin trafiğe kapatıldığı açıklanmıştı. Hastanenin yoğun bakım servsindeki hastaların tahliyesi ise yapılamamış ve büyük bir tehlike yaşanmıştı. 

Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi teslime hazırlanıyor

Diğer taraftan 2015 yılında yıkılan ve yeniden yapım faaliyetlerinin başladığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de sona gelindiği öğrenildi. Hastane inşaatının çok büyük oranda tamamlandığını açıklayan yüklenici firma, hastanenin son halinin fotoğraflarını kamuoyu ile paylaştı. Yeni Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 10 güne kadar hizmete açılması planlanıyor. Taksim Eğitim ve Araştıra Hastanesi yapı güvenliğine sahip olmaması nedeniyle 2015 yılında yıkılmış ve Gaziosmanpaşa'ya taşınmıştı.