Yanan orman arazisine otel inşaatı meclis gündeminde

Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun, "yanan alan başka bir amaca tahsis edilemez" açıklamalarına rağmen Muğla Güllük Körfezi'nde inşaatı hızla sürmekte olan Otel inşaatı Meclis gündemine geldi. CHP Milletvekili Üstündağ, verdiği soru önergesiyle Bakan'ın açıklamalarını hatırlattı ve Başbakan Davutoğlu'ndan yanıt istedi

Yanan orman arazisine otel inşaatı meclis gündeminde

Muğla'daki Güllük Körfezi Pina yarımadası beldesinde yanan orman arazisi üzerine inşa edilen Otel inşaatı CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ'ın soru önergesiyle meclis gündemine geldi. Akın Üstündağ, Bakan Veysel Eroğlu'nun "Yanan alan başka amaçlara tahsis edilemez. Bir yıl içinde yeniden ağaçlandırılmak zorunda..." sözlerini hatırlatttığı soru önergesinde Başbakan Davutoğlu'ndan yanıt istedi.

Nadir ağaçların yerine, Otel inşaatı
Üstündağ'ın soru önergesinde ayrıca Anayasa'nın ormanlara verilecek herhangi bir zararın önüne gecen düzenlemeleri de hatırlatılarak, dünyada ender bulunan Halep Çamlarının yerine dikilen Otel inşaatı mercek altına alındı. Soru önergesinde, imar izinlerinin hangi mevzuata göre yapıldığı soruldu. Taraf Gazetesi'nde yer alan Güler Yılmaz imzalı habere göre Üstündağ, Bakan Veysel Eroğlu'nun yaptığı ve vatandaşları rahatsız eden "orman yerine otel" konulu fotoğraflara ilişkin açıklamaları hatırlattı. Eroğlu'nun: 

"Öyle bir şey söz konusu değil, genelge var. Yanan alanı başka maksatla vermek mümkün değil. Yanan alanlar asla başka yere verilemez, doğrudan bir yıl içinde ağaçlandırmak mecburiyeti vardır. " şeklindeki açıklamasına gönderme yapan Üstündağ, Başbakan Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergede şu soruları sordu:

- Mezkür ormanlık alanda turizm tesisi inşa etmekte olanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? 

- Söz konusu proje orman vasfı altındaki alanda ise otel yapımına ilişkin İmar düzenlemeleri hangi mevzuata göre nasıl yapılmıştır ve hangi kurum tarafından verilmiştir?”

- Pina Yarımadasında, dünyada ender bulunan Halep Çamlarının egemen olduğu bölgede başlatılan otel inşatları aralıksız devam etmektedir. Pina yarımadasında yakın geçmişte bir orman yangını olduğu bilinmektedir. Otel inşaatlarının bulunduğu alan orman yangını olan yerlerden midir?