Yangın güvenliği konusunda ne kadar bilinçliyiz?

Honeywell Life Safety tarafından yapılan ülke çapındaki araştırmaya göre yangından korunma bilinci son derece düşük seviyede

Yangın güvenliği konusunda ne kadar bilinçliyiz?

13 Kasım 2013 / emlakwebtv
Honeywell (NYSE: HON) Life Safety tarafından yangın güvenliği konusunda toplumsal farkındalığın güçlendirilmesi amacıyla Türkiye çapında gerçekleştirilen kamu araştırmanın sonuçlarına göre son beş yıl içerisinde bir yangın tatbikatına katılanların oranı %10’unun altında. Katılımcıların %28’i bir yangın alarmı duyduklarında, içinde bulundukları binayı hemen terketmek yerine, önce diğer insanların nasıl davranacağına bakacaklarını bildirirken, yarısı da yangın çıkışlarını kullanmak yerine, binayı içeri girdikleri aynı yolu kullanarak terkedeceklerini belirterek, yangın çıkışlarının öneminin yeterince bilinmediğini ortaya koydular.

Araştırmaya katılanların yaklaşık %50’si kendilerini yangın çıkışlarına yönelten ve acil çıkış talimatları veren gelişmiş bir sesli yönlendirme sisteminin daha etkili olacağını söylediler ki bu cevap aslında yeni teknolojilerin binaların acil tahliyesinde ne kadar önemli bir rol üstlenebileceğini gösteriyor.

Geniş: “Bu araştırma ülkemizdeki yangından korunma bilincinin eksikliği hakkında korkutucu sonuçlar ortaya koyuyor”
“Bu araştırma ülkemizdeki yangından korunma bilincinin eksikliği hakkında korkutucu sonuçlar ortaya koyuyor” diyen Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş sözlerini şöyle sürdürdü: “Olası tehlikelerden korunmak için uygun eğitimler aracılığıyla toplumsal bilincin yükseltilmesi öncelikle atılması gereken kritik bir adım. İlgili yönetmeliklere tam olarak uyulması ve yangın sistemlerine kullanım ömürleri süresince gerekli bakımların yapılması da başarı için gerekli diğer faktörler. Bu önemli bir sosyal sorumluluk ve üreticler, resmi otorite, bina sakinler, bina sahipleri ve bina yöneticileri, kısacası hepimiz içinde yaşadığımız ve çalıştığımız binaların daha güvenli olması için birlikte çalışmalıyız.”

Turanlı: “ Bu araştırma ülkemizdeki zorunlu yangın tatbikatları hakkında , ilgili yönetmeliklerin daha da güçlendirilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor”
TÜYAK başkanı İsmail Turanlı da konuya ilişkin görüşerini şöyle açıkladı: “ Bu araştırma ülkemizdeki zorunlu yangın tatbikatları hakkında , ilgili yönetmeliklerin daha da güçlendirilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Uygun eğitim alınmadığında katılımcıların büyük çoğunluğunun içinde bulundukları binayı girdikleri yoldan terketmek gibi, bir yangın alarmı durumunda hatalı şekilde davranabilecekleri görülüyor. Bu konuda önlem almamız gerekiyor. Bizler de yangın güvenliği, acil tahliye ve yeni teknoljiler gibi konuları 14-15 Kasım tarihlerinde İstanbul, Wow Convention Center’da gerçekleştireceğimiz TÜYAK 2013 Yangın ve Güvenlik Sempozyumu sırasında detaylı olarak irdeleyeceğiz.”
2012 yılında İstanbul’da çıkan Polat Tower yangınında, Honeywell tarafından kurulmuş olan akıllı bina, yangın algılama ve sesli yönlemdirme sistemleri binada bulunanları acil çıkışlara yönlendirerek 42 katlı modern gökdelende yaşayan yaklaşık olarak 1,500 kişinin güvenli bir şekilde tahliye edilmesinde kritik bir rol oynamıştı.

“Polat Tower gibi yüksek bir binada yaşayanlar temel yangından korunma bilgilerine sahiptiler ve bu durum kendilerini ve ailelerini koruyan sistemlerin etkili olmasına yardımcı oldu. Otomatik sesli anons ve yönlendirme sistemleri (PA/VA) gibi yeni teknolojiler, bir yangın durumunda net ve kolay anlaşılır sözlü talimatlar vererek, sıradan bir alarm sirenine nazaran, acil tahliye prosedürlerinin çok daha etkili bir şekilde uygulanmasını mümkün kılıyor” diyen Orhan Geniş sözlerini tamamladı.

Honeywell sistemleri, Türkiye’de pek çok önemli tesisin güvenliğini sağlıyor
Dünyanın en büyük yangın algılama, alarm ve acil tahliye sistemleri üreticilerinden birisi olarak Honeywell Life Safety tarafından geşitirilen entegre sistemler dünyanın her köşesindeki milyonlarca insanın hayatını daha güvenli, daha konforlu ve daha emniyetli hale getiriyor. Şirket tarafından üretilen merkezi yangın algılama ve sesli yönlendirme sistemleri gibi pek çok ürün, Esser ve Ackermann gibi Honeywell markaları altında büyük havaalanları, iş merkezleri, stadyumlar, endüstriyel tesisler, hastaneler ve okullar gibi pek çok kritik binada görev yapıyor. Türkiye’de de Honeywell sistemleri Polat Tower, Zorlu Center, Galatasaray TT Arena ve Ankara Esenboğa Havaalanı gibi pek çok önemli tesisin güvenliğini sağlıyor.

Araştırma Metodolojisi: Bu araştırma TNS şirketince “Quantitative Research Techniques” yöntemleri kullanılarak bilgisayar destekli yüzyüze görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya ülke genelini temsil edecek şekilde farklı yaş, eğitim, gelir seviyesi ve coğrafi bölgelerden, 18 yaşın üzerinde olmak şartıyla, 1,500’den fazla kişi katılmıştır. Araştırmanın tahmin farkı oranı +/- % 2,51’dir.