Yangınların esas nedeni: Malzeme

Yangın Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, son yıllarda meydana gelen yangınlarda asal nedenin malzeme ve hatalı uygulama olduğunu söyledi

Yangınların esas nedeni: Malzeme

Türkiye özellikle son yıllarda yaşanan yangın vakalarındaki artışla dikkat çekiyor. Yangından Korunma Haftası nedeniyle bir açıklamada bulunan Türk Ytong Genel Müdürü Gökhen Erel, yangınlardaki artışın iki temel sebebini malzeme ve hatalı uygulamalar olarak niteledi. Erel, kullanılan malzemelerin yangına dayanıklı olmamasının büyük bir risk taşıdığını beilrterek:

"Binalarda yanıcı malzemelerin yangına karşı önlem alınmadan kullanılması sebebiyle yangınlar hızla büyümekte. Yapılarda yangınla mücadele bilinç ve tercih meselesi" dedi.

Malzemenin önemi büyük
Yangınla mücadelenin bilinç ve tercih meselesi olduğunu da vurguladığı açıklamasında, yapıların tasarımlandığı andan itibaren yangınla ilgili önlemlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Erel, bu hassasiyetler sayesinde yangın sayısının büyük oranda azalabileceğine de dikkat çekti.

Yangına karşı Ytong Isı Plağı
Erel, Ytong'un yapı ve yaşam kalitesini bir bütün olarak gördüğünü ve yapılarda tıpkı enerji tasarrufu ve deprem güvenliği konularında olduğu gibi yangın güvenliğini de gözettiklerini belirterek:

"Ytong zaten A1 sınıfı - hiç yanmaz malzemeler sınıfında yer alan, yapılarda yangın güvenliği çözümlerinde öncelikle tercih edilen bir ürün olarak önemli bir yere sahip. Ytong Isı Yalıtım Plağı da yangın sırasında bile hiç yanmayan ve alev almayan bir yalıtım malzemesi olması, duman, zehirli gaz ve yangın damlalarının oluşmasını önlemesi sebebiyle yapılarda güvenle kullanılabilecek bir ürün" ifadelerini kullandı. 

Yangınların esas nedeni: Malzeme

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in Temmuz 2015 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlatan Erel, binaya mantolama yaptıran müteahhidin ısı yalıtım malzemesi, yapıştırıcı, dübel, sıva filesi, sıva gibi malzemeleri temin etme döneminin sona erdiğini, bundan böyle denetim firması yetkililerinin şantiyeye geldiğinde mantolama için yangın deney raporunu görmek isteyebileceklerini belirtti.