Yanlış havalimanı projesi ekolojik açıdan kayıptır

Ülke çapında çok sayıda havalimanı projesine imza atan ACO Türkiye Gneel Müdürü Kerem Altınöz, doğru projelendirmenin ekolojiyi koruma açısından önemli olduğunu söyledi

Yanlış havalimanı projesi ekolojik açıdan kayıptır

Başta Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları olmak üzere Konya ve Antalya gibi çok sayıda havalimanı projesine imza atan ACO'nun Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz, yanlış havalimanı projelerinin yalnızca ekonomik açıdan değil aynı zamanda ekolojik bağlamda da sorunlara sebep olabileceğini belirtti. 

Hava muhalefeti gecikmelerinin bedeli
Açıklamasında, Avrupa Birliği için yapılan araştırmadan elde edilen verilerden hareketle, 1 dakikalık gecikmenin bedelinin 80 Euro olduğunu belirten Altınöz, sadece yerde yaşanan gecikmelerin ise 25.500 tondan fazla yakıtın yanı sıra 1.100 ton zararlı gazın çevreye salınmasına neden olduğunu söyledi. 

Yanlış havalimanı projesi ekolojik açıdan kayıptır

Atatürk Havalimanı JFK'yı geçti
Altınöz, Atatürk Havalimanı'nın günlük trafik açısından 14. sıraya yükseldiğini ve New York'un en büyük havalimanı JFK'yi geride bıraktığının da altını çizerek, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da günlük ortalama 700 uçuşun gerçekleştiğine dikkat çekti. Kapasite artışlarına paralel olarak yaşanabilecek gecikmelerin yalnızca ekonomik kayıplara değil, havalimanlarındaki enerji kaynaklarının yönetimi açısından da sorun yaratabileceğini belirten Altınöz:

"Sadece pistlerde biriken suyun etkin toplanamamasından yaşanan gecikmelerden söz etmiyoruz. İklim değişiklikleri nedeni ile dünyanın pek yerinde su baskınları yaşanıyor. Bu daha ağır ekonomik, insani ve ekolojik kayıplara neden oluyor..." dedi.

Havalimanlarında su yönetiminin petrol ayırıcıları ile ilişkisinin önemine de vurgu yapan Altınöz, uçak bakımı, temislik, tefrost gibi alanlardan gelen suyun doğru ayrışımının milyonlarca litre suyun kurtarılması anlamına geldiğini de belirtti.