YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

Polimeks ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilen YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı'nın beş finalisti belli oldu

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

29 Kasım 2012 / emlakwebtv
İstanbul Modern, The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle, Polimeks ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilen YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın dört ay sürecek ilk düzenlemesi için öneri geliştirecek finalistler belirlendi. İki yılda bir yaz aylarında genç ve yükselen mimarlara yenilikçi bir mimari tasarımla açık havada geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunan YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı 2013 yılında ilk kez İstanbul Modern’in bahçesinde uygulanacak.

YAP: Yeni Mimarlık Programı, genç tasarımcı ve mimarlara dinlenme, eğlence ve rahatlama gibi çeşitli amaçlara hizmet eden, aynı zamanda gösteri, müzik, dans, sergi ve performans gibi etkinliklerde ev sahipliği yapabilecek mekanlar tasarlama olanağı sunuyor. Mimarlar, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi çevresel sorunlara çözüm bulmaya, gölgelik, su ve oturma alanı gibi öğelerle kamusal alanın kalitesini artıran yenilikçi projeler yaratmaya teşvik ediliyor.

Seçilecek proje, 2013 yazında İstanbul Modern’in bahçesinde uygulanacak

Proje kapsamında, İstanbul Modern’in bahçesinde dört ay süresince kalacak düzenleme, 2013 yazı boyunca her yaştan müze ziyaretçisi tarafından ve müzenin özellikle gençlere yönelik düzenleyeceği etkinlikler için kullanılacak.
2013 yılında başlayacak YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, New York’taki MoMA PS1, Roma’daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI) ve Santiago’daki kültür kuruluşu CONSTRUCTO’da gerçekleşen uluslararası YAP: Yeni Mimarlık Programı’nın devamı olacak.

Programın bundan sonraki takvimi genel çizgileriyle şöyle:
Şubat 2013
: Final Seçici Kurul toplantısı ve finalist mülakatları yapılarak, uygulanacak olan proje belirlenecek.
Haziran-Ağustos 2013: İstanbul Modern’in Pop-up mekânında ortak YAP sergisi açılacak
Haziran-Eylül 2013:İstanbul Modern’in avlusunda kurulan YAP pavyonu açılacak. Bu tarihler arasında her gün ziyarete açık olacak pavyonda kazanan tasarımın yanısıra 2013 yaz programındaki finalistlerin önerdikleri projelerin yer aldığı bir sergi de açılacak.

Mimarlık uzmanlarıyla birlikte, İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşan,Barry Bergdoll (MoMA), Cevdet Erek, Çelenk Bafra (İstanbul Modern), Emre Arolat, Han Tümertekin, Levent Çalıkoğlu (İstanbul Modern), Melkan Tabanlıoğlu, Oya Eczacıbaşı (İstanbul Modern), Pedro Gadanho (MoMA), Pelin Derviş (YAP İstanbul Modern Koordinatörü) ve Suha Özkan’ın (Seçici Kurul Başkanı) yer aldığı seçici kurul, 26 Kasım 2012’de bir araya gelerek, Türkiye’nin dört bir tarafındaki ve KKTC’deki nominatörlerin işaret ettiği genç adaylar arasından beş finalisti belirledi.

Seçici Kurul’un, YAP’ın ikinci aşaması için öneri geliştirmesini istediği adaylar şöyle sıralanıyor:
-Evren Başbuğ, İnanç Eray,Meriç Kara ve Engin Ayaz’dan oluşan tasarım grubu;
-Sevince Bayrak ve Oral Göktaş (SO? Mimarlık ve Fikriyat);
-Ömer Selçuk Baz (Yalın Mimarlık);
-Alper Derinboğaz (Salon2);
-Onat Öktem ve Zeynep Öktem(ONZ Mimarlık) kaldı.

www.istanbulmodern.org