Yapı Fuarı’nda Konuk ülke Azerbaycan

YEM tarafından düzenlenen 2013 YAPI FUARI - TURKEYBUILD İSTANBUL, bu yıl konuk ülke olarak Azerbaycan'ı seçti

Yapı Fuarı’nda Konuk ülke Azerbaycan

18 aralık 2012 / Emlakwebtv
Yapı Endüztri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl 36ç’sı düzenlenecek YAPI FUARI - TURKEYBUILD İSTANBUL’da, ‘Konuk Ülke Azerbaycan’ olacak. Yapı Fuarı İstanbul’da geçtiğimiz yıllarda Konuk Ülke Programı kapsamında Rusya ve Almanya konuk ülke olarak seçilmişti.
“Konuk Ülke Azerbaycan Projesi'' kapsamında düzenlenecek etkinliklerle inşaat ve yapı sektöründe olası işbirlikleri ve ticari ilişkiler için iki ülkenin sunduğu fırsatlar değerlendirilecek.

Bu yıl konuk ülke olarak Azerbaycan'ın seçilmesinin iki önemli sebebi olduğunu belirten Yapı Endüstri merkezi Genel Müdürü Barış Onay, “2015 yılında Bakü'de ilk defa Avrupa Olimpiyat Oyunları düzenlenecek. Dolayısıyla bu Azerbaycan'ın çok ciddi bir şekilde spor yapılarına yatırım yapması gerekiyor. Bu demektir ki ülke çok büyük bir yatırım programı açıklayacak. Bizim ne yapıp edip bu yatırım programından pay almamız gerekiyor.
Ayrıca Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demir yolu projesine de başlanması söz konusu. Bu makro projeleri değerlendirmek adına Türkiye'nin Azerbaycan ile daha yakın durması lazım düşüncesinden yola çıkarak, yapı fuarının bu yıl konuk ülkesi olarak Azerbaycan'ı seçtik” diye konuştu.
Fuarın Uluslararası İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenen “Konuk Ülke Azerbaycan Projesi” iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli bir platform olması bekleniyor.
Proje, iki ülke devlet yetkilileriyle, ilgili ticari kurum ve kuruluşların üst düzey yetkililerinin bilgilendirme yapacağı, 19 Şubat 2013'te Yapı-Endüstri Merkezi'nde gerçekleştirilecek tanıtım toplantısıyla başlayacak.
İkinci ayağı ise fuar sırasında gerçekleştirilecek Azerbaycan ticari heyet ziyareti ve ikili iş görüşmeleri izleyecek.