Yapı malzemelerinde bir ilk: Ekoklinker

İki yıllık Ar-Ge faaliyetinin ardından Türkiye için bir ilk niteliği taşıyan mantolu tuğla ürünü Ekoklinker'i geliştiren Işıklar Yapı Ürünleri, bu yılki satış hedefini 50 bin ton olarak belirledi.

Yapı malzemelerinde bir ilk: Ekoklinker

Türkiye yapı malzemeleri sektöründe bir ilke imza atan Işıklar Yapı ürünleri, Ekoklinker isimli yeni ürününü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yalıtım donanımı içeren "manto'lu" tuğla olarak tanımlanan ürün Işıklar Yapı'nın iki yılı bulan Ar-Ge faaliyetleri sonrasında geliştirildi. 

Türkiye'de bir ilk: Manto'su kendi içinde tuğla
Geleneksel duvar tiplerine göre çok daha ince bir nitelik taşıyan Ekoklinker, bu özelliğiyle enerji tasarrufunun yanı sıra, yapılara daha geniş metrekare olanağı sağlıyor. Ürünle ilgili bir açıklamada bulunan Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk, yoğunluk ve içindeki mineral yün sayesinde 42 desibellik sesi engelleyen ürünü, yüzde 50 düzeyinde enerji tasarrufu sağladığını belirterek:

 

Yapı malzemelerinde bir ilk: Ekoklinker

 

"Ekoklinker, ısı ve ses yalıtımının yanı sıra, ince yapısı sayesinde yapılarda 1 ila 3 metrekarelik alan kazanımı sağlıyor Bu rakam tek bir yapı için çok fazla anlam ifade etmeyebilir. Ancak çok katlı ve yüksek adetli yapılarda yüksek kar rakamlarına ulaşılıyor. Ekoklinker, ısı ve ses yalıtımının yanı sıra, ince yapısı sayesinde yapılarda 1 ila 3 metrekarelik alan kazanımı sağlıyor. 100 dairelik bir projede ekstradan 3 daire için alan yaratılıyor..." dedi.

Ekoklinker ürünü
Işıklar Yapı Ürünleri tarafından geliştirilen Ekoklinker, özel fırınlarda pişirilen klinker tuğlanın iç kısmının mineral yük yerleştirilerek üretilmesi esasına dayanıyor.