Yapı malzemelerine sıkı denetim

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla İstanbul’da yapı malzemelerinin denetimi hızlandırıldı

Yapı malzemelerine sıkı denetim

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapı malzemelerinin piyasa gözetimi ve denetimi (PGD) yapılıyor.

İstanbul inşaatlarında denetimler sürüyor
İl Müdürlüğü tarafından bu yılın son 10 ayında boya, hazır beton, boru, pencere, kapı, su yalıtımı, cam yalıtımı, yangın algılama ve yapı kimyasalları gibi sektörel bazda 242 adet firma 903 adet ürün denetlendi. Aynı zamanda İstanbul’daki inşaat alanındaki denetimler, İl Müdürlüğü tarafından büyük bir titizlikle gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda hazır beton numunesi alınıp test edilerek denetlenen 157 adet santral bulunuyor.

Yapı malzemeleri denetiminde cezalar
İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından bu yılın son 10 ayında yapı malzemelerinin piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda 673 bin 586 TL idari para cezası uygulandı.

Yapı Denetim Kanun Taslağı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Yapı Denetim Kanun Taslağı, inşaat denetimlerine yeni tedbirler getirmişti. Taslağa göre; inşaat, denetim ve test laboratuvarı işini aynı kişi yapamayacak. Yapı denetçileri, çimento gibi yapı ürünlerini test eden laboratuvara ortak olamayacak. Laboratuvarı olan bir inşaat şirketi ise testlerini başka bir yerde yaptıracak. Taslak, yapı denetçilerinin, inşaat yapım işine yönelik şirket sahibi olmalarının da önüne geçiyor.