Yapı sahtekarlıklarına teknolojik denetim

Depreme karşı dayanıklı bina ilkesinden taviz vermeme yönünde çalışmalarını sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üç kentte yapı malzemelerinin elektronik denetimine olanak tanıyan pilot uygulamaya başladı

Yapı sahtekarlıklarına teknolojik denetim

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, depreme dayanıklı bina ilkesi doğrultusunda teknolojiden yardım almaya başladı. Bakanlık tarafından Afyon, Karaman ve Düzce'de başlatılan pilot uygulama ile birlikte yapı denetiminde sahtekarlıkların önlenmesi amacıyla elektronit denetim uygulamasına başlandı. Hurriyet'ten Aysel Alp imzalı habere göre söz konusu uygulama, 2017 yılının ilk çeyreğinde 81 ilde de zorunlu hale getirilecek. 

Yapı denetiminde sahtekarlıkların önüne geçecek sistem
Yeni uygulamanın ilk adımı, beton dökümüne başlamadan önce şantiyeden alınan numunenin için çip takılmasından oluşacak. Söz konusu numunenin mobil cihaz ile okutulması ve tanımlanmasının ardından yazılımsal kayıt aşamasına geçilecek. Bu sayede etiketlenen numuneler, ayrı ayrı sınıflara ayrılarak "hangi yapıya ait" oldukları bilgisini içeren bir fihrist oluşturulacak. Uygulamanın en önemli adımı ise etiketlenen numunenin yapınının hangi seviyesinden alındığının da belirlenmesi olacak. Bu son uygulama ile birlikte inşaata dökülmesi planlanan gerçek beton numunesinin laboratuvara ulaşmadan önceki değişimi ya danumune öncesindenrapor üretilmesi gibi sahtekarlıkların da önüne geçilmiş olacak.

Vatandaşlar satın alacakları evin beton kalitesini analiz edebilecek
Çipli betonun analizsisteminin Ankara kuruluacak merkezden online olarak izlenmesi de mümkün olacak. Yeni uygulamanın tüketici bazındaki en büyük faydası ise 2011 yılından itibaren inşa edilmiş tüm bina ve yapımı devam eden inşaatlara ilişkin denetim sonuçlarının da vatandaşın kullanımına açılması olacak. Herhangi bir ilçeden ev almak isteyen vatandaşlar da, satın alacakları konutun beton kalitesini e-devlet üzerinden takip edebilem olanağına kavuşacak.