Yapı sektörü istikrarını sürdürecek

YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, Türk yapı sektörünün 2015'te yüzde 3.5-4 oranında büyüyeceğini söyledi

Yapı sektörü istikrarını sürdürecek

YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, Türk yapı sektörünün 2015'te yüzde 3.5-4 oranında büyüyeceğini söyledi. Başer, "2015'te Türkiye ekonomisinin yüzde 3- 3,5 arasında büyüyeceğini, inşaat sektörünün yüzde 3,5-4,0 oranında büyüyeceğini ve yine lokomotif rolünü sürdüreceğini öngörüyoruz" dedi.

38. Yapı Fuarı-TURKEYBUILD İstanbul
YEM Fuarcılık tarafından 21 – 25 Nisan 2015'te gerçekleştirilecek 38. YAPI FUARI - TURKEYBUILD İSTANBUL ile ilgili düzenlenen toplantıda YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, "Konuk Ülke" olarak Kazakistan'ın belirlendiğini açıklarken, ülke ekonomisiyle bağlantılı olarak yapı sektörünü de değerlendirdi.  

Turkey BUILD-İstanbul

Kazakistan'ın belirlendiğini açıklarken, ülke ekonomisiyle bağlantılı olarak yapı sektörünü de değerlendirdi.
YEM Fuarcılık'ın değişmez hedefinin yapı sektörü için yeni pazarlar yaratılmasına ve iş hacminin artırılmasına katkıda bulunmak olduğunu belirten Başer, bu hedef doğrultusunda 38. YAPI FUARI - TURKEYBUILD İSTANBUL kapsamındaki "İş Geliştirme Platformu"nun, bu yıl faaliyetlerini 'Konuk Ülke Kazakistan Projesi' ile sürdürdüğünü belirtti. Başer, 38. YAPI FUARI - TURKEYBUILD İSTANBUL Konuk Ülke Projesi'nde, Türk müteahhitlik firmalarının 1972 - 2014 arasındaki 42 yıllık dönemde, 408 adet proje ile 19,28 milyar dolar tutarında proje üstlendiği, yüzde 6,5 payı ile Rusya, Türkmenistan, Libya ve Irak'tan sonra en çok iş üstlenilen beşinci büyük pazar olan Kazakistan'ın seçildiğini söyledi.

'Türk müteahhitleri dünyanın en büyükleri arasında'
Kamu ve özel sektörün yılın ilk dokuz ayında toplam inşaat harcamaları yüzde 15,8 artarak 122,2 milyar TL'ye ulaştığını, inşaatta oldukça canlı bir piyasa söz konusu olduğunu belirten Başer, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'ın (Engineering News Record) 'Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi' listesinde 2012 verilerine göre 38 olan Türk müteahhitlik firması sayısı Ağustos 2014'de yayınlanan listede 42'ye yükseldi. Ekonominin en önemli göstergelerinden biri kabul edilen konut satışlarının yüksek olması, hem sektör hem de ekonomi adına çok olumlu bir gelişme. Yabancı yatırımcılar için de oldukça iyimser bir piyasa mevcut. Yabancıların Türkiye'deki konut yatırımlarının artan bir ivmeyle devam etmesi, sektöre ve Türkiye ekonomisine duyulan güvenin önemli bir göstergesi."

Yapı malzemeleri sanayisi artıda
YEM Fuarcılık olarak İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenen Türkiye'nin en büyük yapı buluşmalarıyla destek verdikleri yapı malzemeleri sektörünün, 21,21 milyar dolar ihracatla cari fazla veren sektörlerden biri durumunda olduğunu hatırlatan Başer:

'Yapı malzemeleri ithalatı ise 2013 yılında 10,3 milyar dolarken, 2013 ilk 9 ay 10,37 milyar dolar, 2014 yılının ilk 9 ayında ise 9,3 milyar dolara geriledi. 2013 – 2014 değişim oranı -%10,4. 2015 yılı öngörülen rakam ise 9,0 milyar dolar. Yapı malzemeleri sektörü dış ticaret dengesinde cari fazla veren, önemli bir sektördür.' dedi.