Yapı sektörü "Mesleki Yeterlilik" dönemine hazır mı?

Yapı Müteahhitleri, şantiyelerde mesleki yeterlilik belgesi taşıyan "Usta" çalıştırmanın zorunlu olacağı bir döneme hazırlanıyor. 25 Mayıs 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni dönem için İNDER ve Türkiye MYM arasında imzalanan işbirliğiyle "sınav ve belgelendirme" hizmeti sunulacak

Yapı sektörü

25 Mayıs 2016 tarihinden itibaren şantiyelerde "mesleki yeterlilik" belgesi taşıyan usta istihdamı zorunlu hale geliyor. 03.05.1985 Tarih ve 3194 sayılı İmar kanunu'nun 28. maddesinde yapılan değişiklikle birlikte yürürlüğe giren yasa, Yapı Ruhsatına tabi her türlü yapım işinde Yapı Müteahhitliğini üstlenecek olan gerçek ve tüzel kişilerin, yetkli belgeli inşaat ve tesisat işlerini bağımsız bimde yürütebilme sorumluluğu olan Usta istihdamını zorunlu hale getiriyor. İşletmeler, bu donanıma özel belgenin bir örneğini de şantiye dosyasında bulundurmakla sorumlu kılınıyor. 

Yapı sektörü "Mesleki Yeterlilik" dönemine hazır mı?

İNDER ve İNTES'ten sertifika hizmeti
Konuyla ilgili yasal zorunluluğun uygulanması için geri sayım başlarken, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Türkiye Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi İkdisadi İşletmesi ile İstanbul İnşaatçılar Derneği arasından imzalanan bir protokol ile Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme işbirliğine gidilecek. 

Yapılan protokol ile birlikte İNTES'in ülke çapında üstlendiği "Mesleki Yeterlilik Sınav Belgelendirme" faaliyetinin İstanbul ayağı İNDER işbirliğiyle gerçekleştirilecek. KOnuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada sektörün kalifiye eleman seviyesini yükseltecek girişimin Yapı Müteahhitliği sektör temsilcilerinin çalıştırdığı elemanların yeterlilik belgesi almasına katkı sağlayacağını söyleyen İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım:

"İş güvenliği ve kazalar konusunda atılan en önemli ve somut adımlardan birini atıyoruz. Mesleki yeterlilik belgeli usta çalıştırma zorunluluğu bu anlamda büyük önem taşıyor. " dedi.