Yapı sektörünün dolarla imtihanı

Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı euro ve dolardaki yükselişin yapı sektörünü sarstığını söyledi. Yalçın,dövizdeki hareketliliğin yatırımcıyı beklemeye ittiğinin altını çizdi.

Yapı sektörünün dolarla imtihanı

Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, dolar ve euro'daki yükselmenin yapı sektörü üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. Ticareti en olumsuz biçimde etkileyen faktörlerin başında döviz hareketlerinin bulunduğunu vurgulayan yalçın: 

"Dövizin kısa süreli yükselmesinin olumsuz etkisi de kısa sürelidir. Ancak uzun süreli dengesiz kur hareketleri düşerken de artarken de kayda değer zararlar vermektedir. Bu hareketler sürdüğü müddetçe tüketiciler bekleme sürecine girmektedir..." dedi. 

Yapı sektörü döviz baskısı altında
Yüksek kur ile alınan ve faiz katkısıyla TL şeklinde borç alımlarının kurun düşmesi durumunda TL bazında daha fazla bedelle zarara neden olduğunu belirten Yalçın, döviz yükselirken dövizle, döviz düşükken de TL ile borçlanmanın tavsiye edildiğini söyledi. Yalçın her iki durumu da koruyan bir finans sisteminin dünyada uygulanmadığını kaydetti.

Dolar yükseldi satışlar azaldı
Doların yükselişinin konut satışları üzerinde olumsuz bir etkisi bulunduğunu ve kredi ödemelerinin de zora girdiğini belirten Yalçın, sektörün kendisini kredi ve öz kaynak girsi iile tavsiye etmesi gerektiğini hatırlattı. Yalçın: Yalçınlar Group'un söz konusu baskıyı aşmak için "dolar düşerse dolar, artarsa TL öde" uygulamasını başlattığını vurgulayarak:

" Uygulamada sözleşme imzalanırken Türk lirası çek veya senet alıyoruz. Dolar artarsa alıcı döviz farkını ödemiyor. Dolar düşerse dolar olarak hesaba geçirilip fazla ödenen dolar farkının ödeme sonundaki toplam dolar borcu hesabından düşüyor. Sistem alıcıyı hem döviz artışında hem de üşüşünde koruyor..." dedi. 

Firma Bilgisi: Yalçınlar Group