Yapı ustalarına belge zorunluluğu dönemi başlıyor

Yapı sektöründe çalışanlara "Mesleki Yeterlilik Belgesi"ne sahip olma zorunluluğu 26 Mayıs'tan itibaren başlıyor.

Yapı ustalarına belge zorunluluğu dönemi başlıyor

Yapı sektöründe çalışanlara "Mesleki Yeterlilik Belgesi"ne sahip olma zorunluluğu getiren yasa kapsamında uygulama 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren başlıyor. Bu tarihten sonra belgesi olmayan ustaların sektörde çalışmaları mümkün olmazken, belgesiz personal çalıştıran kuruluşlara da para cezası verilecek. 

Çalışanlara belgenizi alın çağrısı
Mesleki Yeterlilik Belgesi'nin sektörde zorunlu hale getirildiğini ve bu zorunluluğun çalışma alanında önemli yararlar sağlayacağını söyleyen İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, 6645 sayılı Kanun'un 5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu'nda yapılan düzenlemenin 26 Mayıs'dan itibaren uygulamaya alınacağını belirtti.  Şen:

"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tebliği ile 25 Mayıs 2015’te başlayan bir yıllık belgelendirme sürecinin ardından 26 Mayıs 2016’dan itibaren belgesi olmayan kişiler sektörde çalışamayacak. Sınavı geçip ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ almaya hak kazanan ustalarımız ise Avrupa’da geçerli bir sertifikaya sahip oluyor..." dedi. 

MYK ve İŞKUR kapsamında yapılan çalışmalar kapsamında sınava giren ve belge almaya hak kazanan kişilerin ödediği tutarların bir bölümünün de İşsizlik Sigortası Fonu ve AB Fonu desteği ile geri ödendiğini vurgulayan Ertuğrul Şen:

"4 yalıtım kategorisinde, asgari ücretin yarısını geçmemek üzere (600 TL) veya AB fonundan (300 Euro) verilen teşvikle birlikte, sektörde çalışan herkesin belge sahibi olması hedefleniyor." dedi.