Yargıdan Başbakan'a AOÇ Mesajı: Oturamazsın!

Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin Atatürk Orman Çiftliği'ne yapılması planlanan Başbakanlık binasını durdurma kararına ilişkin Başbakanlık itirazı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildi

Yargıdan Başbakan'a AOÇ Mesajı: Oturamazsın!

27 Haziran 2014/Emlakwebtv
Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Başbakan'lık tarafından yapılan, Atatürk Orman Çiftliğine Başbakanlık binası projesine ilişkin 5. İdare Mahkemesi durdurma kararı itirazını reddetti. Başbakan Erdoğan: "İstediğiniz kadar durdurun, açılışını yapacağım; içine de girip oturacağım!" demişti.

Hürriyet Gazetesi'nden Aysel Alp'in haberine göre, Mart ayı içerisinde, meslek odalarının açtığı dava ile yürütmeyi durdurma kararı alan 5. İdare Mahkemesi'ne bir destek de Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nden geldi. Mart ayında alınan karar sonrasında Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı davalı olarak, başbakanlık ise davalılar yanında müdahil olarak karara itiraz etmişti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi kararı ile birlikteyalnızca Atatürk Orman Çiftliğinde yapımı devam etmekte olan Başbakanlık Hizmet binası değil, Ankapark gibi projeler dahil tümünün durdurulması kararı onaylanmış oldu.  

Karara Başbakan da uyacak
Alınan kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, üst üste alınan kararlara Başbakan'ın da uyması gerektiğini belirterek, 'gelsinler de yıksınlar görelim!" yaklaşımının hukuka meydan okumak olduğunu söyledi. "Madem hukuk kararlarına meydan okuyorsunuz, sonra niye gidip tekrar Ankara 1. Bölge Mahkemesine itiraz ediyorsunuz. İtiraz ettinizi, itirazınız reddedildi." diyen Candan, Anayasa mahkemesine de başvuruda bulunduklarını söyledi.

Firma Bilgisi: Mesa