Yargıdan Mecidiyeköy metro durağı AVM'sine ret

İstanbul 9. İdare Mahkemesi, Fulya Mahallesi'nde inşa çalışmaları sürmekte olan Metro İstasyonu planında yer alan transfer merkezi alanına "AVM ve rezidans" yapılabilir maddelerinin iptaline karar verdi

Yargıdan Mecidiyeköy metro durağı AVM'sine ret

Mecidiyeköy'de inşa çalışmaları sürmekte olan Fulya Metro İstasyonu ve Transfer Merkezi planları, İstanbul 9. İdare Mahkemesi'nden döndü. Plan, 3 bin metrekare üzerinde hayata geçirilen kompleks yapının bir kısmına rezidans ve AVM yapılabilir maddelerini içeriyordu.

Plan değişikliği ve mahkeme kararı
2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan "Mecidiyeköy Metro İstasyonu ve Transfer Merkezi" planı kapsamında 3 bin metrekarelik bir alan metro istasyonu ve transfer merkezi ilan edilmiş; eklenen bir nokla da bölgeye alışveriş merkezi, otel, motel ve rezidans yapılabileceği ifede edilmişti. Sözcü Gazetesi'nde yer alan Özlem Güvemli imzalı habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li meclis üyeleri Serdar Bayraktar, Mehmet Yıldız, Özgen Nama ve Hakkı Sağlam'ın itirazları ile konuyu görüşen İstanbul 9. İdare Mahkemesi, bilirkişi raporunu incelemeye aldı. 

Bilirkişi raporunda ne yazıyor?
İlgili yönetmelikte teknik alt yapı lejantında kalan ve elekrtik, havagazı, içme ve kullanma suyu ile kanalizasyon gibi hizmetler için ayrılan araziye AVM ve rezidans yapımının plan yapımı ve tekniklerine uygun olmadığı şeklindeki bilirkişi raporunda yer alan görüşlerden hareket eden mahkeme, metro alan ve transfer merkezi fonkisyonlarının kamu yararı taşıdığına karar verdi. Mahkeme buna karşın,  Kasım 2015 tarihli kararında AVM fonksiyonlarının transfer merkezi alanı kullanımıyla doğrudan örtüşmediği bilgisinden hareketle transfer merkezi alanında AVM ve Rezidans yer alabilir hükmünün iptal edilmesine karar verdi.