Yaşam kalitesi kriteri ve İstanbul'un dünyadaki yeri

İnsan kaynakları yönetim danışmanlık firması Mercer'in dünyanın 230 şehrini değerlendirdiği 2016 yılı Yaşam Kalitesi Araştırması'nın ilk sırasında Viyana yer aldı. İstanbul kendine ancak 122. sırada yer bulabildi.

Yaşam kalitesi kriteri ve İstanbul'un dünyadaki yeri

Uluslararası piyasaların önde gelen insan kaynakları yönetim danışmanlık firmalarından biri olan Mercer, dünyanın 5 kıtasında yer alan 230 şehrin analiz edildiği "Yaşam Kalitesi Araştırması"nın sonuçlarını dünya kamuoyu ile paylaştı. Ulaşılan verilere göre dünyanın yaşam kalitesi en yüksek şehri Avusturya'nın başkenti Viyana oldu. İkinci sırada İsviçre'nin Zürih kenti,  üçüncü sırada ise Yeni Zelanda'nın Auckland kenti yer aldı.

 

Yaşam kalitesi kriteri ve İstanbul'un dünyadaki yeri

 

İstanbul 122. sırada
2015 yılı içerisinde toplanan ve 10 ayrı kategoride ve 39 faktöre dayandırılarak yapılan analizde İstanbul kendisine ancak 122. sırada yer bulabildi. Araştırmada 100 puana sahip referans şehir olarak kabul edilen New York'un da İstanbul gibi geçen seneki sırasını koruduğu ve 44. basamakta konumlandığı dikkat çekti.

 

Yaşam kalitesi kriteri ve İstanbul'un dünyadaki yeri

 

Batı Avrupa şehirleri yükselişini sürdürüyor
Yapılan araştırmanın en dikkat çeken sonuçlarının başında Batı Avrupa şehirlerinin giderek üst sıralara tırmanmaya başlaması oldu. Araştırmaya göre yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ilk 10 şehir sıralamasında Viyana ve Zürih'in yanı sıra, münih, Düsseldorf, Frankfurt ve Cenevere yer aldı. 

Orta Doğu'nun en iyisi Dubai, en kötüsü Bağdat
Yapılan ölçümlere göre Orta Doğu bölgesinde yaşam kalitesinin en yüksek olduğu şehir Dubai ve Abu Dhabi oldu. Dubai listenin 75., Abu Dhabi ise 85. basamağında yer aldı. Orta Doğu bölgesinin yaşam kalitesi en düşük şehri ise Bağdat oldu. Bağdat aynı zamanda listenin son sırasında yer alan şehri olma özelliğini de taşıdı. 

 

Yaşam kalitesi kriteri ve İstanbul'un dünyadaki yeri

 

Mercer anketinin kriterleri hakkında
Mercer tarafından yapılan anket, dünyanın 420 kentinin yere yaşam koşullarının değerlendirilmesi ilkesi üzerinde yükseliyor. Araştırmayı belirleyen kategoriler arasında şunlar bulunuyor:

- Siyasi istikrer, suç işleme oranları ve hukukun üstünlüğü
- Bankacılık hizmetleri ve ekonomik olanaklar
- Sansür ve kişisel özgürlükle ilgili sınırlamalar-sosyo/kültürel bağlam
- Sağlık hizmetleri olanakları ve hava kirliliği
- Eğitim standartları ve eğitime ulaşabilirlik
- Alt yapı hizmetlerinin yaygınlığı, yol, su ve elektriğe ulaşım
- Kültürel aktiviteler, sinema , tiyatro ve spor olanaklarına erişim...
- Tüketim maddelerine ulaşım
- Konut hakkı ve mobilya, bakım hizmetleri....