Yaşam Odası itirafı

Soma'da yaşanan maden faciası ile ilgili açıklamalar yapan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, maden bünyesinde yaşam odası bulunmadığını itiraf etti

Yaşam Odası itirafı

16 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Genel Müdür Ramazan Doğru, 500 kişi kapasiteli yaşam odasının başka bir yer için hazırlanmakta olduğunu belirterek, kazanın yaşandığı yerde "Yaşam Odasının" bulunmadığını, olsa da bir faydasının olmayacağını iddia etti. 

Açıklamasında yaşanan kazanın trafo ile ilgisi bulunmadığını belirten Doğru, kazanın tespit edilmesi mümkün olmayan bir kızışmadan kaynaklandığını söyledi. "Trafo yangının başladığı yerden 1800 metre uzaklıkta" bulunduğunu söyleyen Doğru, kaza ile ilgili net açıklamanın bilirkişi incelemesinden sonra yapılacağına değindi.

Kazanın nasıl olduğunu bilmiyoruz
İşletme Müdürü Akın Çelik de kazanın nasıl başladığını bilmediklerini söyledi. Yaşam Odası'nın bu olayda yaşamları kurtarmaya yetmeyeceği düşüncesini yineleyen Akın: "Olay 2-3 dakika içinde gerçekleşti. Görüş mesafesi 1 metreye düştü. Biz hala kaanın neden meydana geldiğini bilmiyoruz..."

Basın mensuplarının büyük tepki gösterdiği açıklamasında Çelik, şirketin kazada bir ihmalinin bulunmadığı savundu.