Yaşanabilir bir İstanbul protokolü imzalandı

CHP'li İstanbul Belediyeler Birliği ile TMMOB arasında "yaşanabilir bir İstanbul için" işbirliği protokolü imzalandı

Yaşanabilir bir İstanbul protokolü imzalandı

Dönem başkanlığını Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yaptığı CHP İstanbul Belediyeler Birliği ve TMMOB arasında yaşanabilir bir İstanbul için işbirliği protokolü imzalandı. 

Yerel yönetimler tarihinde bir ilk
Yerel yönetimler tarihinde bir ilk olarak nitelendirilen protokolün imza töreninde konuşan Ali Kılıç, “Çevreye duyarlı ve çağdaş bir kentleşmenin önünü açmak için yaptığımız bu işbirliğiyle İstanbul’a önemli bir ivme kazandıracağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Belediyeler Birliği ile Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı meslek odalarının İstanbul Şubeleri arasında, “Sağlıklı Kentleşme, Nitelikli Yapılaşma, Kültürel, Tarihi ve Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi İçin Ortak Mesleki Denetim ve Teknik İşbirliği Protokolü” imzalandı. Hilton İstanbul Bosphorus Otel’de düzenlenen imza törenine, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve CHP Belediyeler Birliği Dönem Başkanı ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra, CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 13 ilçenin CHP’li belediye başkanları, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Süleyman Solmaz ile TMMOB’a bağlı 24 meslek odası başkanı katıldı.

İstanbul'un adalete ihtiyacı var
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da törende bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Referans noktalarımız hak, hukuk, özgürlük, kardeşlik içinde bir arada yaşamak ve hakça bölüşen bir Türkiye. Şu anki TMMOB yöneticileri olarak bu ilkelerle çalışmalarımızı yönetiyoruz. Daha sağlıklı bir ülkede çocuklarımızı yaşatmak istiyoruz. Toprağına, havasına ve suyuna, ülkenin her noktasına uzanan bir meslek bizim meslek ve istiyoruz tüm bu çalışmalar eşitlik, özgürlük, adalet kavramlarıyla birlikte yürütülsün. İmzaladığımız bu protokol, bilim ve akıldan yoksun, mantık dışı her türlü düzenlemeye karşı koyuştur. Daha nitelikli bir İstanbul için çok daha fazla çalışacağız.”

Protokol ne getiriyor
Protokol, sağlıklı kentleşme ve nitelikli yapılaşma faaliyeti için gerekli olan mimarlık, şehir planlama ve mühendislik hizmetlerinde ilgili meslek odaları ile yerel yönetim arasında teknik işbirliğini sağlamayı hedefliyor. CHP Belediyeler Birliği ve meslek odalarının ortak çalışmasıyla hazırlanan protokolle başta depreme karşı yapı güvenliği olmak üzere İstanbul’u ilgilendiren her konuda meslek odaları ile belediyeler arasında işbirliği yapılacak. Kentleşmeye yönelik bilimsel, teknik ve kamu yararını gözetecek biçimde ele alınan protokol sayesinde yerel yönetimlerin karar süreçlerinde meslek odalarının katılımı sağlanacak.