Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu, İstanbul'da başladı

"3, Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu"nun açılışında konuşan İTÜ Rektörü Prof. Karaca, İstanbul'un, devasa trafik sorunu ve her sene yarım milyon kadar büyüyen nüfusuyla yaşanmaz bir şehir haline geldiğine değindi

Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu, İstanbul'da başladı

Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nun üçüncüsü İstanbul Teknik Üniversitesi'nde başladı. WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından düzenlenen organizasyonda "daha akıllı ve enerji verimliliği" konusuna duyarlılık gösteren şehirler konusu masaya yatırıldı. Sempozyuma konuşmacı olarak katılan isimlerden biri olan İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, yakın zamanda İstanbul'a, bisiklet taşıma aparatı olan otobüs alımlarına başlanacağını vurguladı. 

Her sene yarım milyon artan nüfusuyla İstanbul'da yaşamak

Yaşanmaz bir şehirde, yaşanabilir şehirleri konuşmak

 

Sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada Akdeniz şehirlerinin yaşanan iklim değişikliği açısından en kırılgan şehirler olduğuna dikkat çeken İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İstanbul'a her sene katılan nüfus sayısının yarım milyonu bulduğunu söyledi. WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler'in geliştirdiği projeler ile en etkili sivil toplum kuruluşlarından biri halinge glediğini söyleyen Karaca:

"İstanbul deyince akla ilk önce nüfus ve trafik geliyor. Biz de İTÜ olarak global düşünüp yerel hareket ediyoruz. Bu açıdan bu sempozyumun oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.”  dedi. 

Enerji verimliliğinin şehrin yaşanabilirliğine katkısı

Yaşanmaz bir şehirde, yaşanabilir şehirleri konuşmak

 

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Yönetim Kurulu Başkanı A. Canan Ediboğlu da, "Uluslararası Enerji Ajansı"nın raporundan hareketle  enerji talebinin  2040 yılına kadar yüzde 37 oranında artışının beklendiğini, buna karşın elektrik ihtiyacının yüzde 80 düzeyinde gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini söyledi. Ediboğlu, bu açığın giderilmesinde enerji verimliliği politikalarının büyük önem taşıyacağını da belirterek:

"Enerji Verimliliği ilgili kanun ve yönetmeliklerde, ulaşımda toplu taşımanın yaygınlaştırılması, uygun yerlere akıllı bisiklet ağlarının kurulması, trafiğe kapalı yaya yollarının yaygınlaştırılması, yüksek verimli araçların kullanılması gibi önlemler bulunuyor..." şeklinde konuştu. 

İstanbul'a çevreci otobüsler geliyor

Yaşanmaz bir şehirde, yaşanabilir şehirleri konuşmak

 

Sempozyumda Konuşan İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci de İstanbullulara bu yıl  bine yakın yeni çevreci otobüslerle hizmet verileceğini belirtti. Kahveci, yaşanabilir şehirler için gereken şeylerin yapılmaya çalışılacağını vurgulayarak:

"Bu yıl da bine yakın yeni otobüs daha alacağız. Hepsi de çevreci olan bu otobüslerde bisiklet aparatları da yer alacak..." dedi.