YAŞAR AŞÇIOĞLU: YÜZDE YÜZ KAZANDIRDIĞIM YATIRIMCILAR VAR

‘Bizden ev alan her dönem ciddi prim yapmıştır” diyen Aşçıoğlu Grup’un patronu Yaşar Aşçıoğlu, yüzde yüz kazandırdıkları yatırımcıları olduğunu söyledi

YAŞAR AŞÇIOĞLU: YÜZDE YÜZ KAZANDIRDIĞIM YATIRIMCILAR VAR

Çocukluğundan başlayarak inşaatın tozunu yutmuş bir isim Yaşar Aşçıoğlu. 1967 yılında babası tarafından kurulan Aşçıoğlu İnşaat’ı 1980’de devralarak, yüzbinlerce metrekare konut, otel, avm ve fabrika inşaatına imzasını attı. Daha sonraki dönemlerde ‘Selenium’ markasını yaratarak, konut  üretmeye devam etti. Aşçıoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ile yeni projelerini hayallerini ve sektörü konuştuk.

‘DÜNYA MARKASIYIZ’

Dünyada inşaat, tekstil ve otomotiv olmak üzere üç önemli sanayinin olduğunu söyleyen Yaşar Aşçıoğlu, “Türkiye’de de aynı şeyler geçerli. Tekstilde eskisi kadar iyi değiliz. Otomotiv zaten yarış içinde. Ama inşaatta dünya markasıyız. Dünyanın en iyi inşaat şirketleri,  Türk inşaat şirketleri. Onun için yapılan yapılarda o denli iyi. Avrupa’yla hiç kıyaslanamaz bile” diyerek iddialı açıklamalarda bulundu. 

Mesleğe dair korkusunu ise şu sözlerle açıkladı, “Meslekte olmayanların inşaata giriyor olması beni korkutuyor. Her parası olanın yapabileceği bir meslek değil bu. İnanıyorum ki ilgili bakanlık bu konuda yaptırım getirecektir. İnşaat, uzmanlık gerektirir.”

ADA BAZLI DÖNÜŞÜM ŞART

Yaşar Aşçıoğlu’nu düşündüren konulardan biri de, kentsel dönüşüm. İstanbul’un kentsel dönüşümünde arzu edilen noktaya gelinmediğinin altını çizen Aşçıoğlu, “O hedefe gidecek engelleri aşamadık. Bürokratik ve kurumsal bazı engeller bu yapısal değişikliğe engel oldu. Şehircilik Bakanlığı dönüşüme ilişkin ciddi avantajlar getirmeli. KDV avantajı, harç avantajı, belediyelerle koordineli çalışabilme bunlardan bazıları. Şu anda maalesef yapısal dönüşüm yapılıyor. Ama bu, kenti kurtarmaz. Ada bazında çözümler getirmek lazım” dedi.

ATAKÖY’E YENİ PROJE GELİYOR

Şirket son olarak Ataköy’de 321 rezidans daireden oluşan Selenium Ataköy ile Selenium Retro’yu satışa çıkardı. Serinin son halkası için de yine Ataköy tercih edildi. İmzaların atıldığını ve projenin kesinleştiğini söyleyen Yaşar Aşçıoğlu, “Selenium Retro’nun yanında biri konut diğeri ofis olmak üzere 2 bloklu bir proje yapacağız. Projelendirmeye başlıyoruz” dedi. Şirket bu yeni projeyle Ataköy’de 1000 daireye ulaşmış oluyor.

SELENİUM PROJELERİ NE KADAR KAZANDIRDI?  

 “Her dönem bizden ev alan ciddi prim yapmıştır” diyen Yaşar Aşçıoğlu, yüzde 100’ün üzerinde kazandırdıkları yatırımcıları olduklarını vurguladı.

Peki Aşçıoğlu Selenium projeleri ne kadar prim yaptı dersiniz?

Selenium Twins (Fulya): %100

Selenium Panaroma (Gayrettepe): %100         

Selenium Residence (Fulya): %100         

Selenium City (Etiler): %200                      

Selenium Country (Göktürk): %100              

KONUT ALACAKLARA TAVSİYELER

FİRMA VE MERKEZİ KONUM AÇIK ARA ÖNDE

Yaşar Aşçıoğlu’na ev alacaklara tavsiyelerini sorduk. İlk sırada firmanın geldiğini söyledi. Nedenini ise bu işi kendine meslek edinmiş kişilerin daha iyi yapılar ürettiğine bağladı.

Dikkat edilecek diğer hususun ise konutun konumu olduğunu ifade etti. Aşçıoğlu bunun önemini şu sözlerle açıkladı, “Herkes bütçesi oranında mümkün olduğunca semtin merkez noktalarından konut almalı. Yatırımcılara ise tamamen merkezi tavsiye ederim. Çünkü merkezden alınan evin zarara soktuğu görülmemiştir.”

EV ALMA ZAMANI MI?  

Suriye’deki karışıklar da dahil olmak üzere Türkiye’yi etkisi altına alabilecek bir kriz görüp görmediğini sorduğumuz Yaşar Aşçıoğlu, “Seçim sonuçları önümüzdeki 4 yılın krizsiz geçeceğini gösteriyor. Ben de Türkiye’yi etkileyecek bir kriz öngörmüyorum. O yüzden ev almanın zamanıdır” diyerek şu anda en doğru yatırım aracının konut olduğunun altını çizdi.    

AŞÇIOĞLU’NU TERCİH EDEN ÜNLÜLER

Şirket bugüne kadar Türkiye ve dünyadan çok sayıda seçkin isme ev sattı. Özellikle Fulya’daki Selenium Twins, tam bir ünlü yuvası. 2009’da kapılarını açan projeden ev alan tanınmış simalar, evlerini halen ellerinde tutuyorlar. Rahmi Koç, Mehmet Kutman, Şenes Erzik, Şenol Güneş, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Ulusoy ailesi, Sabancı ailesi, Boyner ailesi ve Cemil Kazancı sadece birkaçı.