Yassıada Projesi'nin "yasla" imtihanı

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından temelleri dün atılan "Yassıada Projeleri'ne" idam edilen Hasan Polatkan'ın yakınlarından itiraz geldi

Yassıada Projesi'nin

27 Mayıs ihtilaliyle birlikte görevinden alınan ve yargılanmalarının ardından "idam" mahkum edilen devlet erkanından biri olan Demokrat Parti Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın yakınları, Yassıadanın yapılaşmaya açılmasına karşı çıktı.

Eğlence kültürü ve yas tutmak
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından dün temelleri atılan ve bünyesinde kültürel ve turistik yapılar barındıracak projeye karşı olduklarını açıklayan Demokrat Parti Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın 93 yaşındaki eşi Mutahhare Polatkan: "Adanın turizme açılmasına karşıyım. Orada büyük acılar yaşandı. Orası yas adası olarak kalmalı. Orası yaslı bir ada gibi ziyaret edilmeli; kesinlikle eğlence olmamalı" ifadesini kullandı. 

Müze dışında bir şey olmasın
Hürriyet Gazetesi'nden Mustafa Küçük'e açıklamalarda bulunan Polatkan'ın kızı Nilgün Polatkan da, "Adaya demokrasi müzesi yapılması fikrine karşı değildim. Şimdi otel gibi binaların yapılmasını onaylamıyorum." dedi. 

Yassıada'nın "imara" açılış öyküsü
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından temelleri dün atılan Yassıada, Sivriada ile birlikte  "Demokrasi ve Özgürlük Adaları" ismiyle imara açıldı. Projeler bünyesinde tesisler "arsa büyüklüğünün yüzde" 65'ini geçmeyecek şekilde yapılacak. 1976 yılında korunması gerekli doğal ve tarihi SİT alanı olarak ilan edilen Yassıada 2011 yılında 3. derece arkeolojik SİT alanı olarak tescillenmiş 27 Mayıs 2011'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmişti. Nisan 2013 tarihli yasa ile kültür ve turizm tesisi yapılmasına olanak veren yasal düzenlemelere kavuşan ada, Çevre Bakanlığı'nın 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları ile otel, restoran, kafeterya, konferans ve kongre merkezi imarına açık hale geldi. 

Yassıada'ya ne yapılacak
27 Mayıs Tarih Platosu'nda, ziyaretçilere tarihsel gidişata uygun ve dönemin Başbakanı Adnan Menderes'i merkeze alan görsel ve fiziki sunumlar gösterilecek.

Adnan menderes Kongre Merkezi
3 katlı biçimde inşa edilecek Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi'ni de bünyesinde barındıracak Adnan Menderes Kongre Merkezi'nde 500 kişilik bir konferans salonu yer alacak.

Fatih Sultan Mehmet Tuğrası tasarımı
Fatih Sultan Mehmet'in tuğrasından yola çıkılarak geliştirilen bir tasarıma sahip Sivriada Projesi bünyesinde ayrıca, yelken kulübü, kültür merkezi ve bir de kafeterya yer alacak

 

Proje Bilgisi: Yassıada Projesi