Yassıada projesinin mirası talan oldu

Yassıada kongre-turizm merkezi ve otel projesi çalışmalarını yerinde denetleyen uzmanlar, adadaki çok sayıda tarihi eserin yok edildiğini açıkladı. Çalışmaların dinamitle yürütülmesine tepki gösteren uzmanlar, Ortaçağ'dan kalma yeraltı odalarının tamamen yok olduğunu vurguladı

Yassıada projesinin mirası talan oldu

Yassıada'da inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam eden "otel ve kongre merkezi"ni ziyaret eden bir grup bilim adamı, binden fazla ağacın kesildiğine ve tarihi eserlerin tahrip edildiğine dikkat çekti. 1999 yılında Yassıada kazı çalışmalarına katılan Arkeolog Erendiz Özbayoğlu proje çalışmalarını eleştirerek Yassıada projesinin doğa ve tarih talanına neden olduğunu söyledi.

Ortaçağ'dan kalma yeraltı hücreleri ne oldu?
Heyetle birlikte adaya gelen ve yaptığı inceleme sonrasında yaratılan tahribata dikkat çeken Özbayoğlu, çok sayıda tarihi binanın yıkılmış olduğunu söyledi. Özbayoğlu, Ortaçağ'dan kalma yeraltı hücrelerinin yok edildiğini beilrterek:

"Üstlerinde sadece hava alan çubuklar vardı ve bunlar 2 yıl öncesine kadar buradaydı." dedi. Tarihi yerlerin iskana açılmasını eleştiren Özbayoğlu, proje kapsamında bin 500'e yakın ağacın da kesildiğini vurguladı. 

Doğa ve tarih Yassıada'nın altında kaldı
Aktivistler, arkeologlar, mimarlar ve siyasetçiler tarafından ziyaret edilen Yassıada'da otel ve kongre merkezi proje inşaatının yarattığı tahribat gözler önüne serildi. Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak'ın haberine göre, proje çalışmaları yürütülürken, çok sayıda tarihi esere zarar verildi ve binin üzerinde de ağaç kesildi. 1. Derece Doğal ve Tarihi, III. Derece de Arkeolojik Sit Alanı Statüsü taşıyan Yassıada çalışmalarını denetlemek üzere adaya giden heyeti karşılayan Mesa Proje Müdürü Selim Rıdvan Güngör, yapılan tüm işlemlerin yasal olduğunu belirterek, ruhsat ve projeleri heyete sundu. 

SİT alanına dinamitle girmek
CHP'nin Adalar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Avedis Kevork da bu kalıntıların insanlığın ve dünya medeniyetinin ortak mirası olduğunu vurgulayarak: "Yassıada can çekişmektedir. Cumartesi akşamı dinamit patlatıldı; bu balıkçılığı da olumsuz olarak etkileyecektir..." dedi. 

Proje Bilgisi: Yassıada Projesi