Yassıada'nın tarihi "projenin" altında kaldı

2012 yılında arkeolojik sit statüsü kaldırılan Yassıada'da "kongre" ve "otel" yapımını öngören proje için çalışmalar başladı. İdam edilen Adnan Menderes ve arkadaşlarının içinde kaldığı yapı ve 4. yüzyıldan kalma bir Kilise, inşaat araçları tarafından tahrip edildi

Yassıada'nın tarihi

1970 yılındaki arkeolojik sit statüsü 2012 yılında, otel ve kongre merkezi projesi yapımına olanak vermek için kaldırılan Yassıada'da inşaat çalışmaları başladı. Adaya giren iş makineleri, idam edilen Başbakan Adnan Menderes ve yakın arkadaşlarının kaldığı yapı grubunun yanında 4. yüzyıldan kalma bir Kilise'yi de tahrip etti. Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait kilisenin yanı sıra, zindan ve prens mezarları da yok edildi. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan  Miyase İlknur imzalı habere göre, Kilise'den çıkarılan "Büyük Çan"a ne olduğu ise bilinmiyor. 

Yassıada korunmayacak mıydı?
13 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen temel atma töreninde, Yassıada ve Sivriada'daki hatıraların muhafaza edileceğini ve Bizans'tan kalan tarihi kalıntıların da muhafaza edilerek korunacağını şeklindeki yetkili ağızlardan çıkan açıklamara ise tepki yağıyor. Projenin yürütülüş şekli ve verilen sözlerin tutulmaması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Meclsi'ne başvuruda bulunan CHP'li Adalar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Avedis Kevork Hilkat yürütülen çalışmaları eleştirdi. Başta projelendirme, ihale, ruhsat ve yer teslimi gibi süreçlerin planlanmasında Adalar Belediyesinin tamamen dışarıda bırakıldığını belirten Hilkat:

"Tüm bu süreçler Belediyemiz bilgisi haricinde ve büyük bir gizlilikle yürütülmektedir. Sürece müdahae edemiyoruz. Proje ve düzenleme yasalara, koruma, ilke, yöntem ve tekniklere aykırıdır. " ifadelerini kullandı.

Yassıada'nın tarihi "projenin" altında kaldı

Bu kalıntıların insanlığın ve dünya medineyitinin ortak mirası olduğunu vurgulayan Hilkat; "Zaten bir avuç azınlık kaldık burada. Kileselerimizin büyük çoğunluğu tahrip edildiği. Hiç olmazsa bu kiliseye, zindana dokunmayın, Arkeologlar gelip incelesin. Ona göre karar verilsin..." ifadelerini kullandı.

Adım adım yıkıma
Sivriada Projesine olanak veren süreç, Yassıada ve Sivriada'nın mülkiyetinin 2011 yılında Hazine'den alınmasıyla başladı. Bu tarihte Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü'nen tahsis edilen adalar, Turizm ve Kültürel Tesis alanı olarak "Yap-İşlet-Devret" modeliyle TOBB'a tahsis edildi. 

Proje Bilgisi: Yassıada Projesi