Yatağan, işçilere rağmen satıldı

Daha önce 16 Mayıs'ta yapılması planlanan ama Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Soma Faciası nedeniyle ertelenen Yatağan Termik Santral ihalesini Elsan Elektrik kazandı

Yatağan, işçilere rağmen satıldı

13 Haziran 2014/Emlakwebtv
Muğla Milas'ta faaliyet gösteren Yatağan Termik Santrali'nin, 16 Mayıs'ta yapılması planlanan ama Soma faciası nedeniyle ertelenen ihalesini Elsan Elektrik aldı. Firma 1 milyar 91 milyon dolarlık teklif verdi.

KEAŞ (Kemerköy Termik Santrali) ile birlikte yılda 6 milyon kwh elektrik üreten Yatağan Termik Santrali'nin GELİ(Güney Ege Linyitleri İşletmesi) tarafından kullanılan taşınmazları özel sektöre devredecek ihale 12 Haziran'da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda gerçekleşti. İhaleye, Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin yanında, Limak İnşaat San. ve Tic. A.Ş., Alsim Alarko San. Tes. ve Tic. Aş, Konya Şeker Sanayi ve Tic. A.Ş., Çelikler Taahhüt İn. ve San. A.Ş. ile IC İçtaş Enerji Üretim ve Tic. A.Ş. katıldı. 

İhalenin elemesiz ilk turunun ardından en düşük teklifi veren IC, ardından gelen turlarda da sırasıyla Limak ve Çelikler İnşaat firmaları elendi. Geri kalan 3 firma ile açık artırma usulüne geçilen ihalede, başlangıç tutarının 1 milyar 83 milyon dolar ve artırım aralığının ise 1 milyon dolar olarak belirlenmesinin ardından ikinci turda Konya Şeker, beşinci turda da Alarko ihaleden çekildi. Böylece en yüksek teklifi veren Elsan Elektrik işletmenin yeni sahibi oldu.

İşçilere ne olacak?
İhalenin sonlanmasıyla birlikte gözler, Yatağan Termik Santrali'nin özelleştirilmesine karşı çıkarak, geçen senenin Haziran ayından bu yana eylemlerini sürdürmekte olan işçilere çevrildi. 2013 yılının yaz aylarında Özelleştirme idaresine bağlanan Kemerköy, Yeniköy, Yatağan termik santralleri ve  Milas ve Yatağan’da Güney Ege Linyit İşletmelerine bağlı kömür madenlerindetoplam 5 bine yakın işçi çalışıyor. Yalnızca Yatağan'da çalışmakta olan 596 işçi bulunuyor; ancak aileleriyle birlikte geçimi bu işletmeye bağlı kişi sayısı 2 bin 500'ün üzerine çıkıyor.

Özelleştirmeye karşı girişilen işçi eylemleri ise sürüyor. İşçiler Türk-İş'i çağrıda bulunarak genel grev konusunda baskı oluşturmaya çalışıyor.

İhaleyle ilgili olarak bir açıklama yapan firma yetkilisi Özgür Erol, işten çıkarmalarla ilgili olarak, bölge insanını tanıdıklarını belirterek, daha önce satın almış oldukları projelere bakarak bu konuda fikir yürütülebileceği bilgisini verdi.