Yatırımcı hâla konut diyor

TÜİK'in Ağustos ayı "Konut Satış İstatistiklerini" yorumlayan Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, gayrimenkul yatırımlarının tüketici gözünde güvenli liman olmayı sürdürdüğünü söyledi. Erol, artışın yıl sonuna dek süreceğini söyledi.

Yatırımcı hâla konut diyor

"Türkiye İstatistik Kurumu'nun Ağustos ayına ilişkin Konut Satış İstatistikleri'ni yorumlayan Keller Williams Türkiye Direktörü Emre Erol, rakamlardaki yükselme eğiliminin gayrimenkul sektörü için olumlu bir sinyal olarak okunması gerektiğini söyledi.

Döviz dalgalanmaları konuta yönelimi artırdı
Ağustos ayında ülke çapında 112 bin 463 konutun satıldığını ve bu konutların da 53 bin 218'inin ilk kez alıcısıyla buluştuğunu belirten Erol, döviz kurlarındaki dalgalanmanın da yatırımcıyı sektöre yönlendirdiğini belirtti. Erol:

"Özellikle döviz bazında satışa sunulan projelerde satış ofisleri kur sabitleme yolunu seçti. Yatırım yapmaya hazır ve istekli yatırımcıyı gayrimenkul alanına yönlendirdi. Yıl sonuna kadar artışın devam edeceği kanaatindeyiz..." şeklinde konuştu.

Yatırımcı hâla konut diyor

Yüksek faize rağmen konuta yönelim arttı
112 bin 463 konutun yüzde 32'sinin ipotekli satış olarak yapıldığını, kullanılan konut kredilerinin yüksek faiz oranlarına rağmen tüketicilerin gayrimenkul sektöründe vaz geçmediği anlamına geldiğini belirten Erol, takipteki kredi rakamlarında da azalma gözüktüğünü belirtti. GYODER göstergelerine de değinen Erol, kredilerin yüzde 30 oranında artmasına rağmen, takip kredilerindeki bu düşüşün "gayrimenkul" piyasası için olumlu bir gelişme olduğunu da vurgulayarak:

Konut kredisinin tüketici kredilerinin içerisindeki payı sabit ilerlerken, toplam bireysel kredilere oranının artığı görülüyor.‘’ dedi.   

Yabancı yatırımcı Türkiye diyor
2015 Ağustos ayı konut istatistiklerinin, yabancıların bu süre zarfında Türkiye'den 2 bin 44 konut satın aldığını gösterdiğini de beilten Erol geçen senenin Ağustos ayında gerçekleştirilen bin 774 adet konut satışının üzerine çıkıldığını hatırlattı. Erol, başta Irak olmak üzere yabancı yatırımcıların Türkiye'yi güvenli bir yatırım limanı olarak görmeyi sürdürdüğünü söyledi.