Yatırımda güvenli liman: Berlin

Büyüyen ekonomisi, yüksek kira gelirleri ve cazip finansman imkanları ile Berlin, Türk gayrimenkul yatırımcısı için cazibe merkezi konumunda...

Yatırımda güvenli liman: Berlin

Büyüyen ekonomisi, yüksek kira gelirleri ve cazip finansman imkanları ile Berlin, 2015 yılında Türk gayrimenkul yatırımcısı için ilgi çeken bir emlak pazarı olma özelliği taşıyor.

En popüler yatırım şehri: Berlin
Berlin'in yatırımcılar için taşıdığı değerin altını çizen BP Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı Şirketi Genel Müdürü Ender Onat, dünyanın önde gelen sektörel kuruluşlarının hazırladığı Real Estate 2014 araştırmasında şehrin, Avrupa metropolleri arasında en popüler yatırım şehri seçildiğini belirterek: 

'Berlin nüfusunun yaş ortalaması 42,9. Özellikle, bilgi teknolojileri, medya, moda ve sanat alanlarındaki ekonomik büyüme, Berlin'i, Londra ve Paris gibi metropollerle yarışır konuma getirdi. Konut piyasasında arz-talep dengesi ise son derece sağlıklı. Tüm bu koşullar yatırımcılar için pazar riskini sıfıra indiriyor. Dinamizmi, modern altyapısı, çok yönlü kültür- sanat ve şehir hayatı, kısaca yüksek kaliteli yaşam standartı ile Berlin, şu an Avrupa'nın şüphesiz en heyecan verici metropolü. Berlin'i herkes seviyor. Bir ayağı Avrupa'da olsun isteyen, bireysel ve kurumsal yatırımcıların birikimlerini bu güvenli limanda park etmeye ve Berlin'in kalbinde yerlerini almaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Berlin-Gayrimenkul yatırımcıları için cazibe merkezi

Talep patlaması
Berlin'in turizm sektöründe de diğer hiçbir Avrupa şehrinde olmayan bir yükseliş trendi ve talep patlaması yaşadığına dikkat çeken Onat, son 5 yıl içerisinde rekor üstüne rekor kırarak, tam iki misli büyüme başarısı gösteren metropolün, 28 milyon geceleme ile 2013 yılında Avrupa sıralamasında, Londra ve Paris'in hemen ardından üçüncü konumda bulunduğuna değinirken, son verilere göre ise 2014'ün ilk altı ayında bir kez daha % 8,4 büyüyen geceleme sayısı, bu dinamik metropolün Türk yatırımcılar ve otel işletmecilerinin de ilgi odağı haline geldiğine işaret etti.

Gayrimenkul yatırımının önemi
Almanya'da yatırım araçları arasında halen en ilgi çekici olanın, gayrimenkul yatırımı olduğunu belirten Onat: 'Yaklaşık 9,5 trilyon Euro özel servetin hemen hemen yarısı konut ve bina yatırımı olarak değerlendirilmiş olup, kiralanmış gayrimenkuller, uzun vadeli yatırım aracı olarak gittikçe daha da popüler hale gelmektedir.' dedi. Onat, BP Gayrimenkul'un Berlin'de yatırım yapmak isteyen tüm gayrimenkul yatırımcıları için uzman bir ekiple, gayrimenkulün seçiminden, finansman çözümlerine, Almanya'daki ikamet işlemlerinden, emlak yasalarına ilişkin danışmanlığa uzanan, çok geniş bir yelpazede, tam kapsamlı profesyonel bir hizmet sunduğunu belirtti.

Berlin'de yatırım avantajları

Düşük fiyatlar: Berlin'deki konut fiyatları, standart yapı kalitesi baz alındığında, metrekare başına düşen 2000 Euro'luk ortalama ile, İstanbul'un da dahil olduğu diğer Avrupa metropollerinin büyük ölçüde altında seyrediyor. Önümüzdeki 5 yıllık konjonktüre bakıldığında ise, konut sektöründeki değer artışının, sürekli yükselen bir trend göstermesi bekleniyor.

- Yüksek getiri: Berlin konut piyasası, orta ve uzun vadede olağanüstü bir kazanç profili sunuyor. Yatırım yapılabilecek konutun kira geliri, yüzde 5 ila yüzde  8 oranında brüt getiri elde ederken, günümüzde bilinen başka hiçbir yatırım aracının, minimum risk ile Euro bazında bu denli yüksek kar getiremiyor olması da çarpıcı boyutta dikkat çekiyor.

- Cazip finansman imkanı: Almanya'daki bankalar, T.C. vatandaşı yatırımcılar için, sürekli bir gelir ve kredibilite bulunması şartıyla, prensip olarak, gayrimenkulün alış fiyatının yüzde  50 ile yüzde 70'i oranında Euro bazında finansman imkanı sunmaktadır. Faiz oranları ise güncel olarak yıllık yüzde 1,5 - yüzde  2,25 oranılarında seyrediyor