Yavuz Eroğlu EuPC Üyeliğine seçildi

Avrupa Plastik Üreticileri Birliği EuPC İcra Kurulu Üyeliği’ne ikinci kez Yavuz Eroğlu getirildi

Yavuz Eroğlu EuPC Üyeliğine seçildi

11 Haziran 2014/Emlakwebtv
PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, EuPC Avrupa Plastik Üreticileri Birliği İcra Kurulu Üyeliği’ne ikinci kez seçildi. EUPC İcra Kurulu Üyeliği’ne tekrar seçilmenin Türk plastik sektörü adına kendisini gururlandırdığını belirten PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı ve EuPC İcra Kurulu Üyesi Yavuz Eroğlu: 

"Sektörümüzün ileriye dönük hedeflerini gerçekleştirmek adına gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında sivil toplum kuruluşları ile olan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sorumlu endüstri olarak sorunsuz bir çevre için üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız. Bu doğrultuda çalışmalarımıza vakfımızın da üyesi olduğu EuPC’nin Avrupa Parlamentosu’nun da desteğini alan Waste Free Oceans hareketinin Türkiye ayağı olarak başlattığımız Mutlu Balıklar projesi ile devam etme kararı aldık. Bu projenin sürdürülebilir çevre anlamında önemine inanıyoruz. Ayrıca ilerleyen dönemlerde EuPC’nin Avrupa’da yürüttüğü tüm projeleri PAGEV olarak Türkiye’de uygulamayı planlıyoruz." dedi.

Aynı zamanda Waste Free Oceans (WFO) Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanlığı’nı da yürüten Yavuz Eroğlu, “Plastik sektörü olarak üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşarken, denizlerdeki atıklardan kaynaklanan kirliliği görmezden gelmemiz mümkün değil. Ülkemiz denizlerindeki atıklar daha çok kıyı atıkları, iç su atıkları, plastik şişeler, kağıt, cam, bez, teneke, sünger, molozlar, medikal atıklar ve en çok da izmarit gibi sigarayla ilişkili atıklardan oluşuyor. Bu kirlilik denizdeki canlıları ve insan sağlığını tehdit ediyor. Biz bu projeyle hem denizlerimizi temizleyeceğiz hem de geri dönüşümü teşvik edeceğiz. Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye kıyılarına da yayacağız. Ayrıca PAGEV ve plastik sektörü olarak çevre konusundaki sorumluluğumuzun da bir göstergesi olan “Mutlu Balıklar” projesi ile diğer sektörlere de örnek olacağız” diyerek sözlerine son verdi.

İlk olarak deniz kıyılarımızın atıklardan temizlenmesinin amaçlandığı ‘Mutlu Balıklar Projesi’ ile çalışmalara başlayacak olan PAGEV, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’ye plastik atıkların geri dönüştürülebilen ve değerli bir malzeme olduğunu anlatacak.

Dünya kıyılarını atıklardan temizlemek amacıyla Avrupa’da EuPC tarafından başlatılan ve Avrupa, ABD, Uzakdoğu-Hindistan, Ortadoğu-Afrika olmak üzere dört kıtada yürütülen Waste Free Oceans Hareketi, ülkemizde PAGEV’in öncülüğünde “Mutlu Balıklar” adıyla başlatılmıştı. 2012 yılında Büyükada’da start alan projeyi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) da desteklemişti. Mutlu Balıklar Projesi kapsamında Fransa’dan deniz yüzeyindeki atıkları balıklara zarar vermeden temizleyen özel bir ağ getirilmişti. Bu özel ağın yer aldığı “Mutlu Balıklar” teknesi ile denize açılan bir grup balıkçı, Büyükada açıklarında deniz yüzeyinde topladıkları atıkları sahile getirmiş ve atıklar geri dönüşüme kazandırılmıştı.


Firma Bilgisi: Eroğlu