Yaylalar betonlaşıyor

Karadeniz'in köy ve yaylalarında beton ve çok katlı yapılaşma artıyor. Yerel yönetimler betonarme yapılarla mücadele edemiyor.

Yaylalar betonlaşıyor

Oksijen deposu, dünayca ünlü Karadeniz yaylaları ve köylerinde beton ve çok katlı yapılaşma artıyor. Geleneksel yöntemlerle yapılan ahşap evler artık tercih edilmiyor. Bunun yerine yüksek katlı ve betonarme yapılar tercih sebebi oluyor. İnşaat sahipleri ise bunu her çocuklarının ev sahibi olması için yapıyor. Bu sebeple çok katlı binalar yapmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar. Beton binaların hızlı ve kontrolsüz şekilde çoğalıyor olmasından ise yerel yönetimler şikayetçi. Trabzon'un Çaykara ilçesinde 427 kaçak bina hakkında yıkım kararı var. Belediye imkanlarıysa ne ekipman olarak, ne de maddi olarak bu binaları yıkamıyor. Belediyeler bakanlıktan kaynak talep etseler de ihaleye açılan yıkım işlemleri için ihaleye katılan olmuyor. Yıkım ihalelerine ise yerleşim yerinde herkesin birbirini tanıması sebebiyle kimse katılmıyor. Sonuç olarak belediye kesinleşmiş yıkım kararlarına rağmen ihalelere katılım olmadığı için binaları yıkamıyor. 

Karadeniz'e özel imar planı
Karadeniz'in dağlık ve eğimli yapısı nedeniyle bölgeye özel imar planı çıkarılması da gündemde. Ege, Marmara veya Güneydoğu Anadolu'da uygulanan imar planlarıyla Karadeniz'de uygulanan imar planları aynı şekilde uygulanıyor. Oysa coğrafi olarak diğerlerinden büyük farkla ayrılan Karadeniz'de bölgenin yapısına uygun imar planı hazırlanması gerektiği söyleniyor. Geleneksel yöntemlerle yapılacak ahşap Karadeniz evlerinin de maliyeti yüksek ve bakımı zor. Aynı zamanda halk ev yaptığı zaman gelecek kaygısıyla tüm çocuklarına düşecek kadar daire yapmak istiyor. Bu nedenle kontrolsüz bir şekilde beton yapılar artıyor.