Yazlık gayrimenkul piyasasında en hareketli bölgeler

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte "yazlık gayrimenkul piyasası"nda da hareketlilik başladı. Yatırımcılar özellikle İzmir, Antalya ve Didim'e ilgi gösteriyor.

Yazlık gayrimenkul piyasasında en hareketli bölgeler

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle güney bölgelerindeki kentlerde yoğun bir hareketlilik başladı. Yatırımcıların en yoğun ilgi gösterdiği bölgeler ise İzmir, Antalya ve Didim oldu. ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, yaz mevsiminin geç gelmesine karşın gayrimenkul yatırımlarının hızlı bir seyir izlediğini söyledi. 

Yazlık gayrimenkul piyasasının kalbi o merkezlerde atıyor
Bölgesel bazda İzmir'in olumlu bir grafik izlediğini söyleyen ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, ilk konutunu satın almak isteyen yatırımcı profilinin 360 bin ila 500 bin arasındaki arzlara yanıt verdiğini söyledi. Atalay, İzmir Bornova'daki hareketliliğin devlet memurlarının tayini ve öğrencilerin kente yöneliminde kaynaklandığını da belirterek "Yaz döneminde Antalya'ya yoğun ilgi devam ediyor. Aydın Didim ise özellikle yabancıların markajı altında..." dedi. 

Arsa ve bina maliyetleri hala çok yüksek
Satılık gayrimenkul fiyatları pazarında arsa maliyetleri ve konut fiyatlarının yüksek seviyete seyrettiğini dile getiren İzmir ERA Dia Broker'i Özgün Özatağan da, filatlardaki yüksekliğin özellikle Mansuroğlu ve Kazımdirik mahallelerinde gözüktüğüne dikkat çekti. Özatağan, metrekare birim fiyatlarının 6.000-8.000 TL arasında değiştiğini hatırlatarak "Özellikle yatırımcı cephesinde bölgenin coğrafi ve demografik yapısı nedeniyle 1+1 konut seçenekleri talep görüyor. Mansuroğlu ve Kazımdirik mahalleri cazibelerini korurken, 1+1 daireler için 1.200-1.800 TL, 3+1 daireler 1.400-2.500 TL arasında bedellerle kiraya veriliyor" ifadelerini kullandı. 

Antalya'ya ilgi devam ediyor
Yaz ayları ile birlikte Antalya'ya olan ilginin tavan yaptığını söyleyen Antalya ERA Maximum brokerı Hüseyin Günal da, piyasadaki hareketliliğin 2015 yılından itibaren başlayan fiyatlardaki düşüşten kaynaklandığını belirtti. Günal, kent genelinde metrekare fiyatlarının 1.000 TL ile 5.000 TL arasında değiştiğini hatırlatarak  "Antalya’da en çok talep gören bölgeler ise; Konyaaltı ve Lara bölgeleri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle iç turizm ve yabancı yatırımcının ilgisinden kaynaklı olarak Alanya, Manavgat- Side, Kemer, Kaş-Kalkan bölgesindeki turizm amaçlı gayrimenkul satışları da artarak devam ediyor" ifadelerini kullandı. 

İngilizlerin Didim'e ilgisi sürüyor
Diğer taraftan özellikle İngiliz yatırımcıların Didim'e olan ilgisinin sürdüğünü açıklayan Didim ERA Universal brokerı Mehmet Erçin Sandalcı da, bölgede metrekare fiyatlarının 1.890-2.450 TL aralığında seyrettiğini vurguladı. Didim'e ilgi gösteren yabancı profili arasında ise başta İngilizler olmak üzere, BElçika, Fransa, Hollanda ve Rusya'dan gelen Avrupalı turistler bulunuyor.