Yazlık, yatırım mı lüks mü?

Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, yazlıkalma fikrinin yatırım için iyi bir araç olmadığını belirterek: "Yazlık, gayrimenkul yatırımları içinde getirisi en az olan enstrümandır" dedi

Yazlık, yatırım mı lüks mü?

Yaz aylarının gelmesi ve tatil dönemiyle birlikte yazlık konut piyasasında da hareketlilik başladı. Yazlık konut yatırımlarına ilgi giderek büyürken, "yazlık" alma fikrinin yatırım açısından değeri ise tartışılıyor. Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, bir yatırım aracı olarak "yazlık" alımlarının yüksek bir değer içermediğini belirterek:

"Yazlık,gayrimenkul yatırımı olarak değerlendirildiğinde arsa, ev, işyeri, devremülk, tarla ve çiftlik gibi argümanlar arasında getirisi en az olan enstrüman” ifadelerini kullandı. 

Yatırım için yazlık alınır mı?
Yaz aylarında kendilerine  "Yatırım için yazlık alınır mı?" sorusunun sıklıkla geldiğini hatırlatan Öngün, yazlık yatırımının "ekonomik" değil "sosyal" bir yatırım olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Yazlık konutların kişinin kendisi, ailesi ve yaşam standartlarına yönelik bir yatırım olabileceğinin altını çizen Öngün:

"Yatırım farklı etmenlerin devreye girdiği bir kelime. Maddi durumunuzdan, lokasyona, o bölgenin potansiyelinden, metrekare birim fiyatına kadar değişebiliyor bu etmenler. Ülkemizde yazlık alanların büyük çoğunluğu bahsettiğimiz bu etmenlerin hemen hiç birini dikkate almıyor" dedi. 

3-4 ay kullanılan evler ve yatırım sorunu
Özgün, yazlık konutların senenin 3-4 ayında kullanılan ve kalan dönemlerde kapısına kilit vurulan evler olduğu üzerinde de durarak, farklı yerlerde tatil yapma arzusuna sahip aile bireyleri için "kiralama" seçeneğinin düşünülebileceğini belirtti.  

Firma Bilgisi: Onursal Gayrimenkul