YDA, EBRD ile ilk kez Türk Lirasına yatırım yaptı

YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., 200 milyon TL tutarında 3 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihracını başarıyla tamamladı

YDA, EBRD ile ilk kez Türk Lirasına yatırım yaptı

YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., 200 milyon TL tutarında 3 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihracını başarıyla tamamladı. Yapı Kredi Yatırım ve Ziraat Yatırım aracılığında gerçekleşen ihraca gerek kurumsal, gerekse bireysel yerli ve yabancı yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi. 150 milyon TL tutarla çıkılan arza karşılık gelen 310 milyon TL'lik talep sonucunda toplam ihraç tutarı 200 milyon TL'ye arttırıldı. Pek çok ilkin bir arada yaşandığı ihraca uluslararası finans kuruluşu EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) 40 milyon TL tutarda yatırım yaptı. Türkiye'nin büyük çaplı altyapı projelerinin özkaynak finansmanında örnek bir işbirliği modelinin başarıldığı bu ihraçta, EBRD Türkiye'de ortak olmadığı bir reel sektör şirketinin TL cinsinden çıkardığı tahvil ihracına yönelik ilk kez yatırım yaptı. İşlem aynı zamanda piyasada reel sektörün bugüne kadar 3 yıl vadede gerçekleştirdiği en yüksek montanlı ikinci tahvil işlemi olarak da dikkat çekti.

Temmuz ayında gerçekleştirdiği ilk tahvil ihracında arzın üzerinde yoğun talep alarak 2 yıl vadeli 100 milyon TL tutarında başarılı bir satış gerçekleştiren YDA; ikinci ihracında da önceki ihracının 2 katı tutarında ve daha uzun vadede finansman sağladı. Borçlanma maliyetleri; ilave bir yıllık borçlanma maliyeti için piyasa teamülü olarak kabul edilen 50 bps (% 0,5)'nin çok altında bir maliyetle yalnızca 15 bps (%0,15) olarak sonuçlanan işlem piyasalarda hareketlilik yarattı. YDA; bu işlemle birlikte bir yıl içerisinde toplam 300 Milyon TL. uzun vadeli tahvil ihracı yaparak sermaye piyasalarının önemli oyuncuları arasına girdi.

Sermaye Piyasalarının Yeni Kalıcı Oyuncusu: YDA
İkinci tahvil ihracı sonucunda sağlanacak fonların havaalanı ve şehir hastanesi gibi önemli alt yapı projelerinin özkaynak finansmanında kullanılacağını belirten YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan işlem sonucunu şöyle değerlendirdi: "Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz ilk ihracımız ile sermaye piyasalarını daha iyi tanıdık ve İkinci ihracımız öncesinde bir çok önemli adımlar attık. Ulusal Kredi derecelendirme kuruluşu TURKRating'ten uzun vadelide TR AA (güçlü kredi kalitesi), kısa vadelide ise en yüksek not olan TR A1 (en güçlü borç ödeme kabiliyeti) kredi notunu alarak, inşaat & taahhüt ve altyapı sektörlerinde ilk, reel sektörde ise en yüksek notu alan firma olduk. İlk tahvilin tecrübesiyle çok daha geniş kapsamlı bir roadshow programı gerçekleştirdik. Roadshow programımız kapsamında Yapı Kredi Yatırım ve Ziraat Yatırım gibi Türkiye'nin önde gelen iki büyük kurumunun aracılığıyla içlerinde portföy yönetim şirketleri, emeklilik ve yatırım fonları, sigorta şirketleri, gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve emeklilik sandıklarının da bulunduğu 40'ı aşkın kurumsal yerli ve yabancı yatırımcıyı ziyaret ederek YDA'yı, geleceğe yönelik projeksiyon, hedef ve stratejilerimizi yatırımcılara anlatma fırsatı bulduk. Ve sonuç olarak; özel sektör tahvil piyasasındaki yatırımcıların hemen hemen tamamına yakınının tahvile katılmasıyla reel sektörde bugüne kadar yapılan en geniş tabanlı tahvil ihraçlarından birini gerçekleştirdik. Yabancı Sigorta şirketlerinin de ilk kez doğrudan bir özel sektör tahviline katıldığı işlemde yakaladığımız başarıyla sermaye piyasalarında kalıcı bir oyuncu olma hedefimize ulaştığımıza inanıyorum.

EBRD'nin ilk kez bir reel sektör ihracına katılarak ihracın %20'sini tek başına alması sadece bizim için değil, ülkemize duyulan güvenin göstergesi olması açısından da büyük önem taşıyor. EBRD'nin katılım ve desteği sayesinde Türk Lirası bazında Türk sermaye piyasaları için uzun vade sayılan 3 yıl vadeli tahvil ihracını çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. 150 milyon TL tutarla çıkılan ihracımıza gelen 310 milyon TL'lik yoğun talep neticesinde, toplam ihraç tutarını 200 milyon TL'ye arttırdık. Elbette bu başarılı tahvil ihracımız; reel sektördeki diğer firmaları da uluslararası finans kuruluşları ile daha etkin işbirliği yapmaya teşvik edecek ve sermaye piyasalarından daha kapsamlı şekilde yararlanmaya yöneltecektir. Bunun yanı sıra, EBRD'nin ihracımıza katılımı YDA'nın sadece kurumsal yönetim politikalarını iyileştirmekle kalmayıp, mali, sosyal ve çevresel riskleri minimize ederek daha proaktif bir yönetim anlayışına sahip olmasını sağlayacaktır. Bu tahvil ihracı ile sadece finansman kaynaklarımızı çeşitlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda Türkiye'deki önemli altyapı projelerimiz için uzun vadede öz kaynak finansmanı sağlamış bulunmaktayız.

Altyapı sektöründe küresel bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen şirketimizin vizyon ve hedeflerine yürekten inanarak bizleri destekleyen değerli yatırımcılarımız başta olmak üzere ihracımızda emeği geçen aracı kurumlarımıza ve YDA ekibine çok teşekkür ediyorum."

EBRD Ulaştırma Direktörü Sue Barrett şöyle dedi: "EBRD olarak, ilk kez yerel para cinsinden bir tahvil ihracına, üstelik bankacılık sektörü dışındaki bir Türk şirketinin çıkardığı özel sektör tahviliyle katılıyoruz. Bu işlemle, sadece Türkiye'de önemli bir altyapı yatırım şirketini desteklemekle kalmıyor aynı zamanda yerel sermaye piyasalarının gelişmesine de yardım etmiş oluyoruz. Özellikle altyapı sektöründe olmak üzere diğer şirketlerin de YDA'yı örnek almalarını ve fon kaynaklarını çeşitlendirmek için yerel para tahvil piyasasına girmelerini umuyoruz."

EBRD Türkiye Direktörü Michael Davey'de şunları ekledi: "YDA İnşaat, en çok ihtiyaç duyulan lokasyonlarda havalimanı, yol ve hastane inşaatları yapmaktadır. Şirketin Türk halkına daha iyi altyapı hizmeti sunma yolunda yürüttüğü çalışmalarına destek olabilmekten memnuniyet duyuyoruz."

YDA'dan Yeni Vizyon: Küresel Altyapı Şirketine Dönüşüm
Geçtiğimiz yıl 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan YDA; ana faaliyet alanı olan inşaat taahhüt sektörünün yanı sıra gayrimenkul geliştirme, PPP, havalimanı işletmeciliği, enerji, tarım, sağlık, hizmet, akıllı outdoor TV, madencilik, elektro-mekanik ve sigortacılık sektörlerinde de faaliyetlerini sürdürerek istikrarlı bir büyüme politikası izliyor. Bugüne kadar toplam 5,9 milyar USD'lik birçok yurtiçi ve yurtdışı projeye imza atan YDA; 2014 yarıyıl itibariyle 1,7 milyar TL aktif büyüklüğüne ulaşmış olup, mevcut sözleşmeleri dahilinde 2018 yılı sonuna kadar tamamlamayı planladığı toplam yatırım tutarı 5,1 milyar USD'dir. Son yıllarda inşaat ve taahhüt sektörlerindeki deneyimlerini altyapı yatırımları ile de güçlendiren Şirket, havaalanı işletmeciliği ve Kamu Özel Ortaklığı (PPP) modeliyle hayata geçirilecek şehir hastaneleri alanlarındaki yatırımlarına da devam ediyor. Dalaman Uluslararası Havalimanı'nın iç ve dış hatlar terminallerinin 26 yıllığına işletme hakkını kazanan YDA; 705 Milyon Euro + KDV bir bedel ve 200 Milyon Euro tutarındaki yeni terminal binası ile toplam 1 milyar Euro'luk dev bir yatırıma imza atıyor.