YDA İnşaat'a 231.8 milyon TL’lik talep!

Ankara’da Park Avenue projesini hayata geçiren YDA İnşaat’ın 100 milyon TL’lik ilk tahvil ihracına 231.8 milyon TL’lik talep geldi

YDA İnşaat'a 231.8 milyon TL’lik talep!

3 Temmuz 2014 / Emlakwebtv
YDA Group, bünyesinde faaliyet gösteren YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ilk tahvil ihracını gerçekleştirdi. İnşaatın yanında havalimanı işletmeciliği, madencilik, enerji, tarım, sağlık ve sigortacılık sektörlerinde de faaliyet gösteren şirketin 100 milyon TL’lik  tahvil ihracına toplam 231.8 milyon TL’lik talep geldi. Gösterge devlet tahvili üzerine yüzde 3.50 – 4.00 ek getiri oranından satışa sunulan ihraç, yatırımcıların ilgisi sonucu yüzde 3.75 ek getiri oranından fiyatlandı. İhraca tüm fiyat seviyelerinden toplam 231,8 milyon TL’lik talep geldi.

Finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesine ve gelecekteki ihraçlar için geniş bir yatırımcı bazı oluşturulmasına katkıda bulunacak tahvil ihracı, şirketin mevcut kısa vadeli borçlarının daha düşük maliyetle ve daha uzun vadelerde yeniden finansmanına da imkan sağlayacak.

Tahvil ihracıyla ilgili açıklamalarda bulunan YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, ihraçtan önce Türkiye'nin 20'yi aşkın önde gelen portföy yönetim şirketi ve fon yöneticisiyle gerçekleştirdikleri yatırımcı turu toplantılarına yoğun ilgi gösterildiğini söyledi. Arslan, bunun bir başlangıç olduğunu ve bu ilişkinin daha da kuvvetlenerek süreceğine inandığını ifade etti.

Sürdürülebilir gelişim, portföy çeşitlendirmesi ve kurumsal yönetişim kapasitesini güçlendirme stratejileri kapsamında, bundan sonraki dönemde de sermaye piyasalarından farklı enstrümanlar vasıtasıyla etkin şekilde yararlanma arzusunda olduklarını dile getiren Arslan, tahvil ihracının şirkete duyulan güveni pekiştirip, sürdürülebilir ve karlı büyümeye katkıda bulunacağını belirtti.