YDA'nın tahviliyle EBRD ilk kez Türk Lirasına yatırım yaptı

YDA'nın tahviliyle EBRD ilk kez Türk Lirasına yatırım yaptı. YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 200 milyon TL tutarında 3 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihracını başarıyla tamamladı

YDA'nın tahviliyle EBRD ilk kez Türk Lirasına yatırım yaptı

YDA'nın tahviliyle EBRD ilk kez Türk Lirasına yatırım yaptı. YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 200 milyon TL tutarında 3 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihracını başarıyla tamamladı. Yapı Kredi Yatırım ve Ziraat Yatırım aracılığında gerçekleşen ihraca gerek kurumsal, gerekse bireysel yerli ve yabancı yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi.

150 milyon TL tutarla çıkılan arza karşılık gelen 310 milyon TL'lik talep sonucunda toplam ihraç tutarı 200 milyon TL'ye arttırıldı. Pek çok ilkin bir arada yaşandığı ihraca uluslararası finans kuruluşu EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) 40 milyon TL tutarda yatırım yaptı.

Türkiye'nin büyük çaplı altyapı projelerinin özkaynak firmasında örnek bir işbirliği modelinin başarıldığı bu ihraçta, EBRD Türkiye'de ortak olmadığı bir reel sektör şirketinin TŞ cinsinden çıkardığı tahvil ihracına yönelik ilk kez yatırım yaptı. İşlem aynı zamanda piyasada reel sektörün bugüne kadar 3 yıl vadede gerçekleştirdiği en yüksek montanlı ikinci tahvil işlemi olarak da dikkat çekti.