Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki oldu

Başbakan Binali Yıldırım 65. Hükümet'i açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki oldu

Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki oldu

Başbakan Binali Yıldırım 65. Hükümet'i açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki oldu. 

Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir? 

1957 yılında Kayseri'de doğan Mehmet Özhaseki, ilk ve orta öğrenimini Kayseri'de tamamlandı. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü kazanan ancak o günlerde Türkiye'de hakim olan siyasi şartlardan dolayı eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı. Aynı yıl ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Mezun olduktan sonra, avukatlık stajını Kayseri Adliyesi'nde tamamladı. Avukatlık mesleğini ise icra etmedi. 

Tekstil üzerine faaliyet yürüten aile şirketinin başına geçen Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 1994 yılına kadar ticaret hayatında aktif olarak yer aldı. 1980 sonrasında sosyal amaçlı faaliyetler yürüten birçok dernek ve vakıfın kuruculuşunda öncülük etti. 27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı'nı kazandı. 23 Haziran 1998 yılında ise Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 

28 Mart 2004 yılında yüzde 70.2 oy ile 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mehmet Özhaseki, geliştirdiği ''Kayseri Modeli Belediyecilik'' ile Türkiye'ye örnek oldu. 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde de 4. ve 5. kez başkanlığa seçildi. Özhaseki, 5 kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri'de bir ilke imza atmış oldu. 

Mehmet Özhaseki, AK Parti'den milletvekilliği adaylığı için 10 Şubat 2015 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda istifa etti. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde AK Parti Kayseri Milletvekili olarak seçildi. İngilizce ve Arapça bilen Mehmet Özhasaki, evli ve 4 çocuk babası. 

Yeni Bakanlıklar kimlere geçti? 

Başbakan: Binali Yıldırım
Başbakan Yardımcısı: Nurettin Cannikli
Başbakan Yardımcısı: Mehmet Şimşek
Başbakan Yardımcısı: Numan Kurtulmuş
Başbakan Yardımcısı: Yıldırım Tuğrul Türkeş
Başbakan Yardımcısı: Veysi Kaynak
Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Betül Sayan Kaya
Avrupa Birliği Bakanı: Ömer Çelik
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Faruk Özlü
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Süleyman Soylu
Çevre ve Şehircilik Bakanı: Mehmet Özhaseki
Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekçi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak
Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Faruk Çelik
Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkçi
İçişleri Bakanı: Efkan Ala
Kalkınma Bakanı: Lütfi Elvan
Kültür ve Turizm Bakanı: Nabi Avcı
Maliye Bakanı: Naci Ağbal
Milli Eğitim Bakanı: İsmet Yılmaz
Milli Savunma Bakanı: Fikri Işık
Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu
Sağlık Bakanı: Recep Akdağ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Ahmet Aslan