Yeni İpek Yolu'nun ilk seferi yapıldı

Yeni İpek Yolu'nun ilk seferi yapıldı

İngiltere'yi Türkiye üzerinden Çin'e bağlayan Yeni İpek Yolu'nun ilk seferi yapıldı. Yeni İpek Yolu' nun ilk seferi Urumçi' den Kazakistan'ın başkenti Astana'ya hareket etti.

Haftada bir kez yapılacak

Haftada bir kez yapılması kararlaştırılan yeni ipek yolu seferlerinin önümüzdeki yıllarda , Gürcistan , Türkiye, Rusya, İran ve Polonyo' ya da seferler yapılması planlanıyor. 

Ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak

Proje ile, İgiltere'den kalkan tren , Manş Tüneli'ni kullanarak Çin'e kadar gidebilecek. Yeni İpek Yolu'na köprü konumunda olan Türkiye'de boğazdaki tüp geçidi kullanan trenlerin duraklama yapacağı düşünüldüğünde ülke ekonomisine ciddi katkılar yapacak. 

65 ülkeden geçmesi planlanıyor 

Yeni İpek Yolu' nun 65 ülkeden geçmesi planlanıyor. Proje ile Avrupa ile Çin arasında 45 güne ulaşan ürün taşımacılığının 15 güne kadar inebileceği düşünülüyor.
Stratejik konumunu daha aktif bir şekilde kullanmaya başlayan Türkiye, yeni proje ile ticari ve diplomatik olarak güçlenecek. 

Yeni İpek Yolu'nun Türkiye'ye faydası ne olacak? 

Yeni İpek Yolu ile Türkiye köprü konumunda olacak. Boğazdaki tüp geçidi kullanacak olan trenler Türkiye'de duraklama yapacak ve ülke ekonomisine ciddi bir katkı yapılmış olacak. Aynı zamanda ülkeler arasındaki ilişkilerde de Türkiye'nin enli güçlenmiş olacak.