Yeni KDV düzeni en çok markalı konut üreticisini etkiledi

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kara: “Yeni KDV düzenlemesi halihazırdaki projelerin satış kabiliyetini arttıracak”

25 Ocak 2013 / emlakwebtv
İstanbul Gayrimenkul Piyasası'na Kartal'da hayata geçirdikleri Çukurova Tower projesi ile iddialı bir giriş yapan, Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kara, yeni KDV düzenlemesini Emlakwebtv kameraları için değerlendirdi. İşte Cafer Kara röportajından satır başları:
-KDV oranları konusunda 6 aylık bir beklenti dönemi oldu. Yeni dönemde KDV, yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanacak ve aslında yeni bir yorumlama ile arsanın emlak rayiç bedeline bağlandı, belirsizliği de ortadan kaldırmış oldu.
-Yeni KDV düzenlemesi Çukurova Tower’ı ilgilendirmese de, yeni projelerimiz için önemli olacak.
-Bu düzenleme var olan projelerin satış kabiliyetini arttıracak.
-İyi tasarlanmış bir kanun olmasına rağmen bir eksiklik var ki o da, biz daire satıyoruz ama KDV oranı arsa rayiç metrekaresine bağlandı. Bunun düzeltilmesi gerekiyor gibi geliyor.
-Yeni KDV düzeyi firmaları sert bir rekabetle karşı karşıya bırakacak, firmalar artık yüzde 17’lik değil, en fazla yüzde 10’luk kısmını geri alabilecekler. Bu durum rekabet ortamını kızıştıracak.
-Kendini iyi hazırlamamış firmalar sıkışacak.
-Yeni KDV oranları yüzünden malzemeden kısmak, firmalar için bindiği dalı kesmek olur.
-Küçük müteahhitler için arsa rayiç bedelleri daha düşük olabilir, ufak çaplı projeler yapacakları için ara sokaklarda küçük boyutlu ve arsa rayiç bedelleri 500 TL’nin altında olan yerlerde projeler gerçekleştire bilecekler. Dolayısıyla KDV oranları ağırlıklı olarak markalı konut üreticilerini ilgilendiriyor.