Yeni konut faiz indirimi kapıda

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, konut faiz oranlarında yeni bir indirimin beklendiğini söyledi

Yeni konut faiz indirimi kapıda

7 Temmuz 2014/Emlakwebtv
İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, yakın zamanda gerçekleşen yüzde 0,75'lik faiz indirimini takip eden yeni bir indirimin beklendiğini söyledi. Bu gelişmenin piyasadaki faiz oranlarına düşüş yönlü olarak yansıyacağını belirten Tanes, indirimler sonucunda, ülkemizdeki bankaların konut kredisi faizlerinin aylık bazda yüzde 0,90 ve altına, mevduat faizleri de ortalama olarak brütte yüzde 8,50-9,00 (net getiri yaklaşık %7) düzeyine ineceğini belirtti. 

Tüketici önce bekler, sonra kredi alır
Konut kredisi kullanacak olan tüketicilerin, faizlerin düşüş trendinde olduğu dönemlerde bir miktar beklediğini, bu sürenin ardından konut kredisine yöneldiğini belirten Tanez: 'Faizler artış trendindeyse konut kredisi kullanımını ve konut alımı kararını hızlandırır. Ancak, burada esas etken konut kredisi faiz oranlarının bulunduğu seviyedir.' şeklinde konuştu. 

Tanes, konut kredisi maliyetinin yüzde 1 seviyesini geçmesi halinde kredi talebinin azaldığını, yüzde 0.90 düzeyinin altına indikçe ise konut talebini artırdığını da belirterek sözlerine şöyle devam etti:

'Bu durumda alternatif getiri araçlarının (TL mevduat ve hazine/özel sektör tahvili) getiri düzeyleri de yıllık bazda net olarak yüzde 6-8 arasına indiği için, ülkemizdeki yıllık enflasyon oranı ve reel getirinin neredeyse olmaması da dikkate alındığında, tasarruflarını TL cinsi enstrümanlarda değerlendiren kişilerin yatırımlarının konuta yönlendirmesi durumu ortaya çıkar. Gerek borçlanarak konut alımını ulaşılabilir ve mantıklı kılması, gerek alternatif getirilerin konut yatırımı karşısında cazibesini azaltması nedeniyle, tüm bu gelişmelerin konut talebine olumlu yansımasının beklendiğini söyleyebiliriz.'