Yeni saraya son rötuşlar

Atatürk Orman Çiftliği'nde inşasına devam edilen Cumhurbaşkanlığı binasının ana giriş kapısının iki yanına Cumhurbaşkanlığı forsları asıldı

Yeni saraya son rötuşlar

Alınan yargı kararlarına rağmen, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki inşasına büyük bir hızla devam edilen Cumhurbaşkanlığı binasının ana giriş kapısının iki yanındaki beton bloklara Cumhurbaşkanlığı forsları asıldı.

29 Ekim resepsiyonunda açılacak
Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'ın ısrarla 'bu binayı kullanacağını' açıklamasının ardından giriş kapısının iki yanına Cumhubaşkanlığı forsları asıldı. Binanın 29 Ekim resepsiyonu ile birlikte hizmete girmesi planlanıyor. 

Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisi

Mimar Şefik Birkiye tarafından tasarlanan bina, kimyasal ve nükleer silahlarla yapılması muhtemel her türlü saldırıya karşı en yüksek korumayla inşa ediliyor. Parmak izi ve retina okuma gibi elektronik koruma sistemlerinin uygulanacağı bina Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en iyi korunan binası olma özelliğini taşıyacak. Dinlemelere karşı korumalı olarak tasarlanan Yeni Cumhurbaşkanlığı sarayı bünyesinde, yer altına inşa edilecek bir Kriz Merkezi de oluşturulacak.

İnşaatın sürdüğü yerleşkede halen yapım aşamasında olan iki katlı binanın da konut olarak kullanılacağı tahmin ediliyor. 

İsmi Ak Saray olacak
İsmi Ak Saray olarak belirlenen yeni komplekste idari bina, Cumhurbaşkanı'nın kabullerini yapacağı ve misafirlerin ağırlanacağı , kış bahçeleri, botanik parkları ve dev kongre merkezi de yer alacak