Yeni yasa emlakçılığın sonunu getirebilir

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tartışmaya açılan ve emlak alım satımında aracı rolü oynayanların kazancını belirleyecek komisyon oranları, sektör profesyonelleri tarafından yetersiz bulundu. Ortak görüş tasarının bu haliyle yasalaşması halinde, nitelikli danışmanların sektörden çekileceği yönünde...

Yeni yasa emlakçılığın sonunu getirebilir

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kamuoyunun ve özellikle emlak alım satımında aracılık rolü üstlenen profesyonellerin dikkatine sunduğu "Emlakçılık Yasası"na yönelik itirazlar gün geçtikçe büyüyor. Daha önce markalı gayrimenkul danışmanları tarafından çeşitli yönleriyle eleştirilen yasaya yönelik itirazların en önemli boyutunu ise belirlenen komisyon oranları oluşturuyor. Sektör profesyonelleri, aracı rolünü üstlenen kişilere tanınan bu komisyon oranlarının  yetersiz olduğuna ve tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda nitelikli çalışanların sektörden ayrılacağına dikkat çekiyor. 

 

Vatandaşa yarayacak adımlar, sektör profesyonellerini olumsuz etkileyecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tartışmaya açılan yeni yasanın en çok tartışılan maddesi emlak alım satımında aracı rolü üstlenen danışman ya da emlakçı statüsündeki kimselere, alım satımlarda satış bedelinin yüzde 3'ü kiralamalarda ise 1 aylık kira bedelinin üzerinde ücret talep etmelerini engelleyen düzenleme olacak.  Coldwell Banker Profesyonel Lüks Konut Uzmanı ve Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda, taslağın bu haliyle vatandaş açısından yararlı olduğunu buna karşın emlak ofisleri için önemli bir gelir kaybına yol açacağını belirterek: "Bu durum ise illegal uygulamaların ortaya çıkmasına, nitelikli gayrimenkul danışmanlarının sektörden çekilmesine kadar varabilir. Hatta emlak sektörünün sonunu getirebilir” diyor.

Yasa ve kayıt dışı uygulamalar gelişebilir

Açıklamasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı düzenlemesinin yeni emlak komisyonları ile hayata geçmesi halinde yasa dışı uygulamaların ortaya çıkacağını ve emlak ofislerinin ayakta kalmakta zorlanacağını belirten Arda: "Bu da nitelikli danışmanların sektörden çekilmesi anlamına gelecek..." ifadelerini kullandı.Arda, taslağın bu haliyle yasalaşması halinde sektöre nitelikli danışmanların katılımının teşvikinden çok, var olan profesyonellerin çalışma sisteminin zora girmesine yol açacağını vurgulayarak: "

Alım satımlarda satış bedelinin yüzde 3’ü, kiralamalarda ise 1 aylık kira bedeli nitelikli bir emlak ofisinin ayakta kalabilmesi için yeterli olmaz. Yapılan düzenleme bu haliyle hayata geçerse, illegal uygulamalar ortaya çıkabilir ve kalifiye, eğitimli danışmanlar sektörden çekilmek zorunda kalır. Çünkü, emlak ofislerinin işletme maliyetleri, danışmanın pazarlama ve tanıtım maliyetleri direkt kesilmiş olur. Bu durum da hem nitelikli gayrimenkul danışmanlarının hem de emlak ofislerinin sonunu getirir” şeklinde konuştu.

Firmalar bu haliyle tutunamaz

Düzenleme ile sektörün zor durumda kalacağı ve firmaların üzerindeki baskının artacağı uyarısı ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay tarafından da dile getirilmişti. Atalay, taslağın genel olarak yararlı düzenlemeler içerdiğini buna karşın, "Gayrimenkul Ticareti Hakkındaki Yönetmelik Taslağı"nın bu haliyle yasalaşması durumunda firmaların gelirlerinin yarı yarıya düşeceğini hatırlattı. Atalay, gelir seviyesinde yaşanacak kaybın, eğitimli danışmanların iş alanı dışına çıkmasına yol açacağını da belirterek:

"Halen ayakta kalabilen ofis ortalaması yüzde 10'lar seviyesinde. Serbest piyyasa ekonomisinin gerekliliklerine uygun biçimde rekabeti arırarak müşteri menfaatine uygun çalışmayı sağlayacak bir sistem yerine sınırlandırılmış bir bütçe ile çalışmak, işin ruhuna aykırıdır. Sistem bu haliyle uygulanırsa, sektör bir çok problemle karşılayacaktır..." demişti.