Yenikapı Aksaray Metrosu deneme sürüşü yapıldı

Yenikapı Aksaray Metrosu açılışının yakın zamanda olacağı tahmin ediliyor

Yenikapı Aksaray Metrosu deneme sürüşü yapıldı

"Yenikapı Aksaray Metro uzantısı ne zaman açılacak" sorusu merak edilirken, dün Yenikapı Akrasay Metro hattı deneme sürüşü gerçekleşti.

Yenikapı Aksaray metro hattı, Aksaray metrosu ile Yenikapı Marmaray hattını birbirine bağlama amacı ile hayata geçiriliyor. 0.7 kilometre uzunlukta olacak Yenikapı Aksaray metro hattı arsası 625 metre olup, bunun 417 metresi delme tünel ve 208 metresi aç kapa olduğu açıklandı. 2013 yılında açılması beklenen Yenikapı Aksaray metro hattı inşaatında tarihi yapıların bulunması ile birlikte açılış tarihi ertelendi. 180 milyon liraya mal olan Yenikapı Aksaray metro hattı Haliç üzerindeki metro geçiş köprüsü ile Haliç’in iki yakası bir araya getirmesi planlandı.

Hacıosman’dan metroya binen yolcular kesintisiz olarak Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacak. Burada Marmaray bağlantısıyla, Kadıköy-Kartal, Aksaray-Havalimanı veya Bağcılar-Olimpiyat Köyü- Başakşehir’e ulaşabilecek. Aksaray - Yenikapı arasındaki kısa metro hattı, Marmaray ve Hacıosman'dan gelen hattaki yolcuların Havaalanı istikametine gidişlerinde aktarma görevi görecek.

Yenikapı Aksaray metro projesi özellikleri!
Uzunluk: 0.7 kilometre
Delme tünel: 417 metre
Aç kapa uzunluğu: 208 metre
Arsa büyüklüğü: 625 metre
Durak sayısı: 1 adet
Açılış tarihi: 2014
Test sürüşü: 8 Ağustos 2014
Maliyet bedeli: 180 milyon TL
Güzergahı: Aksaray-Havalimanı Metrosu ile Marmaray ve Taksim-Hacıosman metrosu
Yolculuk süresi: 1 dakika
L Tipi Tünel =79 m. M Tipi Tünel = 33 m.
Kesişen B1 Tipi Tünel =31 m. B1 Tipi Tünel =273 m.

Firma Bilgisi: Su Yapı