Yenikapı Aksaray metrosu için geri sayım başladı

Hacıosman’dan Yenikapı’ya aktarmasız ulaşım sağlayacak Yenikapı Aksaray metrosu, açılış için gün sayıyor. Metronun Kurban Bayramı’na kadar açılması bekleniyor

Yenikapı Aksaray metrosu için geri sayım başladı

Havaalanı Aksaray metro hattının uzatılarak  Marmaray  ve Taksim metrosu ile entegre olmasını sağlayacak Yenikapı Aksaray metrosu inşaat çalışmaları tam gaz devam ediyor. İlk olarak 2013 yılında açılması planlanan projede arkeolojik bulgular nedeniyle, bu tarih 2014 yılına kadar sarktı. Yapım çalışmalarının önemli bir kısmının tamamlandığı hat, Kurban Bayramı’na kadar İstanbulluların hizmetine sunulacak.

Toplam uzunluğu 0,7 kilometre olan Yenikapı Aksaray metrosu sayesinde ulaşım süresi 1 dakikaya düşmüş olacak. İki istasyon arasında sefer yapacak hat ile Aksaray'dan Marmaray ve Taksim metrosuna da entegre sağlanacak.

Aksaray ile Yenikapı arasının aktarmasız 1 dakikada geçileceği projeyle, Başakşehir veya Olimpiyatköy’den metro ile Yenikapı’ya kesintisiz ulaşılacak. Burada Marmaray veya İstanbul metrosu ile aktarma sağlanacak. İstanbul’un ilk entegre istasyonu olacak Yenikapı’ya arkeolojik kazılardan elde edilen bulguların sergileneceği bir müze de kurulacak.

Diğer ulaşım süreleri ne olacak?

Ana hatların entegrasyonunu sağlayacak Yenikapı Aksaray metrosu sayesinde diğer bölgelere ulaşım süreleri de şöyle olacak;

Yenikapı’dan Otogar’a 19 dakika,

Yenikapı’dan Havaalanı’na 32 dakika,

Yenikapı’dan Olimpiyat Stadı’na 42 dakika olacak.

Rakamlarla Yenikapı Aksaray metrosu

Uzunluk: 0.7 kilometre

Delme tünel: 417 metre

Aç kapa uzunluğu: 208 metre

Arsa büyüklüğü: 625 metre

Durak sayısı: 1 adet

Açılış tarihi: 2014

Test sürüşü: 8 Ağustos 2014

Maliyet bedeli: 180 milyon TL

Güzergahı: Aksaray-Havalimanı Metrosu ile Marmaray ve Taksim-Hacıosman metrosu

Yolculuk süresi: 1 dakika

L Tipi Tünel =79 m. M Tipi Tünel = 33 m.

Kesişen B1 Tipi Tünel =31 m. B1 Tipi Tünel =273 m.