Yenikapı Aksaray Metrosu ne zaman açılacak?

Yenikapı Aksaray Metrosu açıldı. Açılışa Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı

Yenikapı Aksaray Metrosu ne zaman açılacak?

Yenikapı Aksaray Metrosu 9 Kasım 2014 tarihinde açıldı. Açılışa Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. Kirazlı-Aksaray Metro Hattı ile Marmaray ile Hacıosman Metrosunu birbirine bağlayan ve tek bir duraktan oluşan Yenikapı Aksaray Metrosu 180 milyon lira bedele sahip oldu.

0.7 kilometre uzunluğa sahip olan Yenikapı Aksaray Metrosu yolculuk süresinin 1 dakika olduğu açıklandı. Aksaray ile Yenikapı arası yürüme mesafesi ile 10 dakika olan bu mesafede yolculara 9 dakika zaman kazandıran Yenikapı Aksaray Metrosu açılış tarihi en çok merak edilenlerden biriydi.

Yenikapı Aksaray Metrosu açılış töreni için tıklayınız

Yenikapı Aksaray Metrosu ne zaman açılacak?
Marmaray ve metro kullanan vatandaşların en çok merak ettiği soruların başında gelen "Yenikapı Aksaray Metrosu ne zaman açılacak?" artık cevabını buldu. Yenikapı Aksaray Metrosu açılış tarihi 9 Kasım 2014.

Yenikapı Aksaray Metrosu açılış tarihi ne zaman?
Özel bir tören ile açılışı gerçekleşen Yenikapı Aksaray Metrosu açılış tarihi 9 Kasım 2014. Yenikapı Aksaray Metrosu açılışına Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılarak bir konuşma gerçekleştirdi. Davutoğlu konuşmasında "İstanbul'un 3 kanadı birbiri irtibatlanıyor. Asya ve Avrupa nasıl bir araya getirilir diye hayal edilmişti. Hayal gerçek oldu. Kartal ile Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek" dedi.

Yenikapı Aksaray Metrosu özellikleri nedir?
Uzunluk: 0.7 kilometre
Delme tünel: 417 metre
Aç kapa uzunluğu: 208 metre
Arsa büyüklüğü: 625 metre
Durak sayısı: 1 adet
Açılış tarihi: 2014
Test sürüşü: 8 Ağustos 2014
Maliyet bedeli: 180 milyon TL
Güzergahı: Aksaray-Havalimanı Metrosu ile Marmaray ve Taksim-Hacıosman metrosu
Yolculuk süresi: 1 dakika
L Tipi Tünel =79 m. M Tipi Tünel = 33 m.
Kesişen B1 Tipi Tünel =31 m. B1 Tipi Tünel =273 m.