Yenikapı İstanbul'un merkezi oluyor

Yenikapı, yavaş yavaş İstanbul'u sarmalayan metro ağının merkezi haline geliyor. Marmaray'ın ardından, Haliç-Metro Geçiş Köprüsü ve Aksaray-Havalimanı hattıyla birlikte, Yenikapı iki yakayı birbirine bağlayan metro ağının odak noktasında yer alacak

Yenikapı İstanbul'un merkezi oluyor

21 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Ağustos ayında tamamlanması planlanan Yenikapı Aktarma İstasyonuyla birlikte semt, Başakşehir'den Kartal'a kadar uzanan kesintisiz metro sisteminin merkezi haline geliyor. Geçen sene açılan ve Anadolu yakası ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Marmaray sisteminin ardından, Haliç-Metro Geçiş köprüsü ve Aksaray-Havalimanı hattının da Yenikapı'ya uzanmasıyla birlikte Yenikapı, İstanbul raylı sisteminin kalbi olacak.

Aktarma İstasyonundaki kaba inşaatın bitmek üzere olduğunu aktaran yetkililer, ray montajının ardından deneme sürüşlerinin başlayacağını belirtiyor. Proje kapsamında toplamda 700 metrelik kısımın ince işçiliğine de önümüzdeki günlerde başlanacak.

Projelerin tamamlanmasıyla birlikte İstanbul'un ilk entegre istasyonu olma niteliğini kazanacak olan Yenikapı'da ayrıca kurtarma kazılarından elde edilen bulguların sergileneceği bir müze kurulacak ve merkez "müze istasyon" konseptiyle sergilenecek.