Yenikapı kazılarından tarihe yön verecek bulgular çıktı

Avrasya Tüneli Projesi kurtarma kazılarından elde edilen bulgular dünyayı şaşırtmaya devam ediyor. Son çalışmalarla birlikte dünya tarihinde ilk kez, mendireklerin yapımı için inşa edilen ahşap örmelere ulaşıldı

Yenikapı kazılarından tarihe yön verecek bulgular çıktı

Avrasya Tüneli Projesi kapsamında yoğun biçimde sürdürülmekte olan kurtarma kazıları kapsamında, tüm dünyayı şaşırtan bulgulara ulaşılıyor. Daha önce Roma Dönemi'ne ait Theodosius Limanı'nın devamı olarak betimlenen mendireklere ulaşan arkeologlar, şimde de dünya arkeoloji tarihine geçecek bir yapı parçasına ulaştı. 

Dünya tarihinde ilk: Ahşap örmeler
Theodosius Limanı'nın devamı olarak uanan mendireklerin yapımında kullanıldığı anlaşılan bu yapı parçaları "ahşap örmeler" olarak tanımlanıyor. Bu teknik teorik olarak bilinmekle birlikte daha önce yapılan kazılarda ulaşılamayan bir tekniğin örneği olarak tanımlanıyor. 

Yenikapı kazılarından tarihe yön verecek bulgular çıktı

Bu yapı parcası günümüze dek nasıl ulaştı?
Denizin yaklaşık 5 metre aşağısında yer alan bulguların günümüze dek taşınabilmesi ise, bilim insanları tarafından su altı kimyasal yapısındaki uygunluğa bağlanıyor. Uzmanlar Yenikapı'nın toprak yapısını çürümeyi engelleyen balçık ve oksijensiz alan olarak betimliyor. 

Batardo tekniğiyle yapıldı
Karar Gazetesi'nde yer alan Ayfer Çalıkıran imzalı habere göre söz konusu bulguların arkeoloji tarihi açısından önemi, bu tip "ahşap örmelere" daha önce hiç rastlanmamış olmasından kaynaklanıyor. Teorik düzeydeki bilinirliğine rağmen daha önce hiç karşılaşılamamış bu teknik "batardo" olarak tanımlanabiliyor.