Yerebatan Sarnıcı'nda restorasyon başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesince Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı'nda restorasyon çalışmaları başladı.

Yerebatan Sarnıcı'nda restorasyon başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesince Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı'nda restorasyon çalışmaları başladı. Aralık ayında başlayan restorasyon çalışmaları 450 gün sürecek. 

2018 yılı Mart ayında tamamlanacak

Yerebatan Sarnıcı Müdürü Celalettin Deniztoker, "Ziyaretçi sayısında, her yıl yüzde 10'luk bir artışın gözlendiğine dikkati çeken Deniztoker, "Yerebatan Sarnıcı, bin 500 yıllık tarihi bir mekan. Bundan evvel, 1987 senesinde turizmin hizmetine açılmış ve o zamandan bu zamana kadar büyük bir restorasyon görmemiş. Kısmet olursa bu sene büyük restorasyona başlıyoruz. Restorasyon çalışmalarının 2018'in Mart ayında bitirilmesi planlanıyor fakat bunu ne kadar önceye çekebilirsek turizm açısından o kadar iyi olacak" dedi.

Bin 500 yıllık eser 

Daha önceki restorasyonlarda sarnıcın yürüme yollarının yapıldığını ve içerideki çamurun tahliye edildiğini hatırlatan Deniztoken, şimdiki çalışmanın tarihin en kapsamlı restorasyonu olacağını söyledi. Deniztoker, "Burası bin 500 yıllık bir eser ve bu zamana kadar ayakta durmuş. İnşallah bu restorasyondan sonra bin 500 yıl daha insanların hizmetine sunulmaya devam eder" ifadelerini kullandı.

Milion Taşı'da restore edilecek

Sarnıcın yanındaki parkta bulunan, tüm Antik Roma yollarının başlangıç noktası olarak kabul edilen ve 4'üncü yüzyıla tarihlendirilen Milion Taşı ile hemen yanında yer alan 16. yüzyıla ait su terazisi de restore edilecek.